Europa zamknięta. Lockdowny.

Jak restrykcje wyglądają w części innych europejskich państw:

Zacznijmy od stawianych nam przez opozycję za wzór i wrzeszczących, dlaczego Polska nie skorzystała z pomocy, której niby chciano w walce z pandemią nam udzielić - Niemiec. Dzisiaj 31 300 nowych zarażeń, a od początku pandemii dokładnie 1.471.238.

Od ubiegłej środy w Niemczech obowiązuje niemal całkowity lockdown. Otwarte pozostają między innymi sklepy spożywcze, drogerie, apteki i banki, a szkoły przeszły na tryb nauczania on line.

Jak podały wczorajsze media szpitale w Hesji nie mają już gdzie przechowywać zwłok.

W jednym z tamtejszych miast - Hanau - burmistrz Claus Kaminsky poinformował, że do kontenera chłodniczego stojącego na głównym cmentarzu zaczęto przewozić zmarłych ze szpitali. Postawiony tam w kwietniu, podczas pierwszej fali pandemii, nie był do tej chwili używany. W powiecie Main-Kinzig, w którym znajduje się Hanau, wskaźnik zachorowań wynosi 265,1 (na 100 000 osób, w ciągu siedmiu dni)

Brandenburgia zamierza zwrócić się do innych krajów związkowych o pomoc przy braku miejsc w szpitalach. Wczorajsza dobowa liczba zakażeń osiągnęła rekord: 1.021. Poinformowano, że niektóre gminy w południowej części landu wkrótce mogą ogłosić stan katastrofy. O Saksonii mówi się natomiast, iż sytuacja już teraz jest katastrofalna.

Tamtejszy rząd właśnie przedstawił kolejność szczepień, w dniu wczorajszym kanclerz Angela Merkel ogłosiła też kolejne restrykcje.

Co do szczepień najpierw otrzymają je najbardziej ich potrzebujący. 27 grudnia rozpocznie się szczepienie w ośrodkach opieki i u osób powyżej 80 roku życia. Oprócz seniorów akcja obejmie personel medyczny o szczególnie dużym ryzyku narażenia (np. służby ratownicze, lekarze ratownictwa, personel placówek medycznych o bliskim kontakcie z grupami wrażliwymi, opieka ambulatoryjna i stacjonarna nad starszymi i inni pracownicy domów spokojnej starości i domów opieki). W drugiej kolejności zaszczepieni zostaną ludzie powyżej 70 lat oraz ci z wysokim ryzykiem zachorowania na poważną chorobę. Następny etap: mający bliskie kontakty z wymagającymi opieki i kobietami w ciąży. Na kolejnych miejscach znajdują się różne grupy wiekowe, osoby z różnymi schorzeniami, grupy zawodowe i inne, a na końcu wszyscy do 60. roku życia bez wcześniej wymienionych chorób lub z innych niż wykazane grup zawodowych. Ochrona najsłabszych zajmie do 2 miesięcy i dopiero po niej nastąpi poszerzenie zakresu szczepień.

A restrykcje: obowiązują od minionej środy. Do 10 stycznia zamknięte są szkoły oraz sklepy (poza niezbędne do codziennego życia), a w prywatnych spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Zamknięte: hotele, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz salony tatuażu.

Niektórzy premierzy landów liczą się z przedłużeniem lockdownu do wiosny.

Wyraźną sugestię o utrzymaniu obostrzeń dłużej niż do 10 stycznia zawierają słowa premiera kraju Saary Tobiasa Hansa.

"Niektóre restrykcje mogą nawet jeszcze zostać zaostrzone. Trudno bowiem oczekiwać, że wszyscy potraktują przełom roku jedynie jako spokojną okazję do podsumowań" - mówi polityk CDU w wywiadzie dla dziennika "Saarbrücker Zeitung".

Szwecja. Premier Stefan Loefven po raz pierwszy zalecił stosowanie maseczek w transporcie publicznym, a król Karol Gustav powiedział wprost, że władza zawiodła w walce z pandemią. Od 24 grudnia limity dla przebywających w sklepach, galeriach i na siłowniach, w przeciwnym razie nastąpi ich zamknięcie. W restauracjach przy stolikach mogą siedzieć 4 osoby. Zakaz sprzedaży alkoholu w lokalach po godzinie 20. Publiczni pracodawcy mają stworzyć listę pracowników, których obecność jest niezbędna na miejscu.

Hiszpania. Najbardziej zaludnione regiony ogłosiły wczoraj, że na czas świąt Bożego Narodzenia będą obowiązywać nowe obostrzenia. Katalonia: od 21 grudnia do 11 stycznia ograniczenia w przemieszczaniu się, w działalności sklepów i placówek gastronomicznych oraz zakaz wyjazdu poza granice powiatu zamieszkania. Walencja: zakaz przemieszczania się pomiędzy powiatami. Region Madrytu: ograniczenie liczby osób podczas spotkań do 6. Andaluzja: dłużej otwarte sklepy i usługi, jednak luzowanie restrykcji może zostać zawieszone, a do wiosny nie odbędą się imprezy masowe, nawet te na świeżym powietrzu. Wykluczono przy tym możliwość organizacji uroczystości Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą. Hiszpański minister zdrowia Salvador Illa poinformował, że rządy regionalne mają same podejmować decyzje w sprawie obostrzeń. Zaapelował o unikanie wyjazdów w okresie świątecznym. W jego ocenie w kraju rozpoczęła się już trzecia fala pandemii i pomimo szczepień noszenie maseczek konieczne będzie przez cały 2021 rok.Włochy. "Czerwona strefa" w całym kraju z licznymi restrykcjami. Nowy dekret w tej sprawie przedstawił wczoraj premier Giuseppe Conte. Najbardziej surowe zakazy: 24-27 grudnia, 31 grudnia-3 stycznia, 5-6 stycznia. W dniach od przedświątecznych do uroczystości Trzech Króli zamknięte będą: sklepy (wyjątek z artykułami pierwszej potrzeby), bary i restauracje. Wyjście z domu uzasadnione jedynie: pracą, zdrowiem lub inną pilną potrzebą. W pozostałych dniach będzie można poruszać się po swojej gminie, a sklepy będą otwarte. Zakaz organizacji dużych świątecznych spotkań: obiadów, kolacji i Sylwestra. Oprócz domowników mogą być obecne 2 osoby (nie wliczając dzieci do 14 roku życia) i wyłącznie jedna wizyta dziennie. Ponadto pozostaje godzina policyjna od 22 do 5, a w Nowy Rok do 7. 21 grudnia-6 stycznia zabronione podróże pomiędzy regionami bez ważnych przyczyn. Ważną informacją jest, że w Wigilię papież Franciszek będzie przewodniczył pasterce, która zostanie odprawiana o godz. 19.30.

Austria. Restrykcje 26 grudzień-24 stycznia. Do 18 stycznia zamknięte będą: szkoły, restauracje, bary, hotele, miejsca kultury i inne podobne. Otwarte pozostaną sklepy wyłącznie z najbardziej potrzebnymi artykułami. W dalszym ciągu, także obowiązuje godzina policyjna rozszerzona na całą dobę do 24 stycznia, czyli de facto: zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej potrzeby. Po 18 stycznia z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się zwolnione będą osoby posiadające negatywny wynik testu antygenowego na obecność koronawirusa podczas planowanej na 15-17 stycznia masowej akcji badań mieszkańców Austrii. Obowiązek noszenia maseczek. Osoby mające częsty kontakt z wieloma ludźmi, np. nauczyciele, sklepikarze, pracownicy komunikacji miejskiej, fryzjerzy, mają być od 18 stycznia badani co tydzień. Czynne będą wyciągi narciarskie, jednak decyzję w tych sprawach wydają władze regionalne i lokalne. Obowiązkowe maseczki FFP2, a już teraz 10-dniowa kwarantanna dla przybywających z krajów, gdzie dwutygodniowa liczba infekcji przekracza 100 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, de facto na narty pojadą tylko Austriacy.

Szwajcaria. Od 22 grudnia do 21 stycznia zamknięte: zakłady gastronomiczne (wyjątek: restauracje hotelowe, kantyny pracownicze i szkolne stołówki oraz dozwolone są posiłki na wynos), obiekty sportowe, rekreacyjne, miejsca kultury (muzea, kina, biblioteki, ogrody zoologiczne). Kantony, w których sytuacja epidemiczna jest zadawalająca mogą jednocześnie łagodzić część restrykcji. 

Belgia. Dodatkowe obostrzenia od 25 grudnia. Osoby spoza Belgii muszą posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa zanim przekroczą granicę. Każdy przybywający z obszaru tzw. czerwonej strefy (większość Europy) zostanie poddany 7-dniowej kwarantannie. Odradzane są wyjazdy zagraniczne, a przebywający poza Belgią dłużej niż 48 godzin będzie uznawany za osobę z grupy wysokiego ryzyka. Rygorystyczne kontrole sprawdzające, czy firmy przestrzegają zasad, że pracownicy mogący wykonywać swe zadania zdalnie przestrzegają restrykcji.

Wielka Brytania - od jutra (20.12) Londyn i południowo-wschodnia Anglia z nowymi obostrzeniami, czwarty poziom restrykcji epidemicznych. Powtórka z listopadowego lockdownu: zakaz opuszczania domów (wyłącznie w uzasadnionych powodach), zamknięte sklepy (czynne będą tylko te z niezbędnymi artykułami), spotykanie się z innymi osobami spoza swojego domu – tylko z jedną. Podczas świątecznych dni, wyłącznie w Boże Narodzenie na obszarach o poziomach od 1 do 3 możliwość znalezienia się w otoczeniu ludzi z 3 gospodarstw.



zdj. https://www.cgtn.com/special/COVID-19-coronavirus-in-Europe.html

Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi