Nie jest to dzisiaj miejsce, by poruszać ten temat, ale kilka słów powiedzieć muszę. Nie mogę postąpić inaczej w obliczu tego, co dzieje się wokół nas. Zbyt łatwo, o wiele za prosto, dokonujemy ocen drugiego człowieka. To nie fair, bardzo nie w porządku, że przez pryzmat jednej, czy kilku osób osądzamy wszystkich. Ogół.
Niestety, taki nasz beznadziejny, podły „narodowy sport”. I nie piszę tego, by uchodzić za anioła, kogoś idealnego – wcale taka nie jestem❗ Właśnie dlatego, ponieważ sama kiedyś popełniłam podobny błąd, uważam, że mam prawo mówić innym, jak wielki on jest❗ Wprawdzie ta osoba już najpewniej o tym nawet nie pamięta, a wszystko jest ok., ale w pamięci mam ja – i zaręczam nie mówimy o miłym uczuciu. Wprost przeciwnie.
Odejście wielkiego duszpasterza...
3 dni temu, 22 listopada moja Dąbrowa Tarnowska straciła bardzo ważną osobę. Do wieczności odszedł ks. prałat Józef Poremba, wieloletni proboszcz naszej parafii, w której swą posługę duszpasterską pełnił ponad 40 lat.
Mam takie wrażenie, że dla dla mojego pokolenia i naszych rodziców zakończyła się pewna epoka.
Czcigodny Księże Józefie do zobaczenia w tym innym, lepszym świecie i Bóg zapłać za wszystko, co dla nas zrobiłeś!
ŚP. ks. prałat Józef Poremba
Pisząc o ks. prałacie Józefie Porembie zastanawiałam się od jakich słów rozpocząć?
Na pewno należał do najważniejszych ludzi związanych z Dąbrową Tarnowską i znalazł się w gronie najlepszych proboszczów w Polsce. Mógłby być dumnym, chodzącym z wysoko podniesioną głową duszpasterzem, a do końca pozostał skromnym i życzliwym człowiekiem.
Urodził się 16 marca 1938 r. we wsi Kamionka Wielka w dawnym powiecie sądeckim. W 1945 r. rozpoczął edukację zostając od razu uczniem drugiej klasy szkoły podstawowej. Do I Komunii Św. przystąpił 9 czerwca 1946 r., a sakrament bierzmowania przyjął 5 lat później, 4 czerwca 1951. W tym też roku rozpoczął naukę w nowosądeckim Liceum Ogólnokształcącym. Po maturze, w 1955 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Na wybór drogi życiowej przyszłego dąbrowskiego proboszcza duży wpływ wywarł rodzinny dom, w szczególności mama - osoba głęboko wierząca i pobożna oraz jej brat ks. Antonii Michalik. Po otrzymaniu święceń kapłańskich 29 czerwca 1961r. roku ks. Józef Poremba pracował w parafiach w: Borzęcinie, Tarnowie (parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej), a z dniem 5 października 1971 r. objął urząd proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Starych Żukowicach.
Do Dąbrowy Tarnowskiej przybył w 1980 r. 11 czerwca tegoż roku został mianowany administratorem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej, a 29 lipca jej proboszczem.
W parafii tej jego duszpasterska posługa trwała ponad 40 lat, a przez 28 pełnił ją jako głowa tutejszego kościoła. 12 lat lat temu, 2008 r., przeszedł na zasłużoną emeryturę. Przez cały czas poprzez przykład swojej osoby pokazywał, jak postępować i żyć w zgodzie z chrześcijańskim oraz uniwersalnym systemem wartości. Sprawował, także obowiązki dziekana dekanatu Dąbrowa Tarnowska.
Należy powiedzieć, że dla Dąbrowy – zarówno parafii, jak i miasta - zrobił bardzo dużo, a miejscowość zawsze nazywał „swoim miastem”.
Będąc proboszczem wybudował m.in. Hospicjum im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego (zakończenie budowy 1999 r.), w którym znajduje się, także Dom Opieki Społecznej, Ochronkę dla dzieci (1993 r.), kaplice: koło cmentarza parafialnego, w Oleśnicy i w Brniku oraz dokończył budowę budynku katechetycznego.
Od 1982 r. trwały, także prace wykończeniowe „nowego kościoła” pw. NMP Szkaplerznej. W „Mieście wiecznego snu” – na cmentarzu parafialnym - z jego inicjatywy zrobiono ogrodzenie wraz z alejkami dla odwiedzających groby.
Ale to, także nie wszystkie zasługi śp. ks. Józefa. Wokół Kościoła, wspomnianej powyżej „nowej” świątyni, za jego proboszczowania wykonano ogrodzenie i 15 kaplic różańcowych, wokół położono kostkę brukową oraz wybudowano nowe schody.
Również oba dąbrowskie kościoły zostały odnowione, a tzw. „stary”, czyli zabytkowy pw. Wszystkich Świętych znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej objęto programem przeciwpożarowym, a zarazem oświetlono.
W 1998 r. jako proboszcz parafii uruchomił dla ubogich jadłodajnię „Betania” i zainicjował akcję „Kilo” polegającą na zbiórce darów żywnościowych dla najuboższych. Kolejnymi inwestycjami były: rozebranie starej plebanii przy „starym” kościele i dobudowa kolejnych 5 kapliczek różańcowych - Tajemnic Światła.
Ważne jest, także, że ks. prałat inwestował nie tylko w rzeczy materialne ale, także w ludzi, w tym młodych. Jednym z przejawów jest stworzony przez niego Parafialny Ośrodek Sportu i Rekreacji im. 25-lecia Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, świetlica terapeutycznej dla dzieci oraz działalność Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodych udało się, również przekonać do wolontariatu w Hospicjum, na którego rzecz organizowany był przez wiele lat, rok rocznie, 15 sierpnia Wielki Festyn Charytatywny oraz pikniki rodzinne.
Ks. prałat Józef Poremba na zadane przeze mnie kilkanaście lat temu pytanie, co myśli, że powinno się uczynić, aby młodzi ludzie aktywniej działali społecznie odpowiedział, iż jest to problem bardzo złożony i nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Wpływa na to przede wszystkim wychowanie rodzinne od najmłodszych lat w duchu miłości i poświęcenia, duszpasterze oraz liderzy młodzieżowych grup potrafiący zapalić młode pokolenie do czynu w duchu Ewangelii Chrystusowej. Dodał, że kapłani powinni mieć głęboką wiarę, wyjątkową miłość do drugiego człowieka oraz szczególny charyzmat (młodzieżowy).
Ks. prałat Józef Poremba uważał, że jednym z największych problemów mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej i jej okolic jest brak stałej pracy z wynagrodzeniem mogącym zapewnić godziwy byt rodziny. Bolał, iż duży procent osób w celach zarobkowych wyjeżdża za granicę rozstając się, czasem na bardzo długo z rodziną. Twierdził, że emigracja nie rozwiąże problemu bezrobocia, a rozłąki małżeństw, rodzin ujemnie wpływają na trwałość i świętość rodziny.
Ks. prałat również zawsze umiał – i chciał – wysłuchać, pocieszyć, doradzić starając się, jak najwięcej zrobić dla swoich parafian. Był osobą, jak na dzisiejsze czasy bardzo rzadko spotykaną oraz obdarzoną niezwykłą skromnością i wrażliwością na krzywdę bliźniego. Współczuł wszystkim, których dotknęło coś złego, jak też niemogącym cieszyć się szczęśliwym życiem.
Przykładem jest zdarzenie sprzed lat, kiedy w Dąbrowie urodził się chłopiec bez rączek i nóżek. To właśnie on, aby pomóc jego rodzicom zorganizował tzw. parafiadę, z której dochód przeznaczono dla rodziny.
Prałat Józef Poremba został, także wybrany jednym z najlepszych zwierzchników parafii w kraju. W 2005 r. znalazł się w gronie 12 równorzędnych laureatów III edycji plebiscytu na Proboszcza Roku wyłonionych z ponad 500 zgłoszeń. Organizatorem konkursu była Katolicka Agencja Informacyjna oraz 2 program TVP. Polegał na tym, że parafianie opisywali działalność swoich duszpasterzy, a następnie odpowiednie jury sprawdzało i dokonywało oceny na niwie pracy duszpasterskiej, charytatywnej oraz społecznej.
Za to wszystko prałat Poremba w 2009 r. otrzymał też inne wysokie wyróżnienie. Stolica Apostolska wyniosła go do godności Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. Nagrodzono go za działalność na rzecz Kościoła Powszechnego. Podobny tytuł w diecezji tarnowskiej posiadało wtedy, tylko kilkunastu kapłanów.
Wcześniej, bo w 1971 r., otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale (wyróżnienie nadawane przez biskupa dające m.in. kapłanowi tytuł kanonika), a dziewięć lat później (1980 r.) diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto (godność honorowa przyznawana kapłanom rzymskokatolickim). W 1991 r. został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.
Kapłana wyróżniły również władze świeckie. W 2000 r. Uchwalą Rady Miejskiej został honorowym obywatelem Gminy Dąbrowa Tarnowska (oprócz niego jego posiadaczką była Polka mieszkająca w Kanadzie będąca wielką przyjaciółką tutejszej ziemi).
Ś.P. Prałat Józef Poremba został, także laureatem Nagrody Honorowej Zarządu Województwa Małopolskiego Amicus Hominum za rok 2009 oraz otrzymał Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP w 2011 r.
O byłym dąbrowskim proboszczu wydano, także specjalny album poświęcony zarówno jemu, jak i jego duszpasterskiej pracy oraz nagrano film.
Jeszcze nie tak dawno temu, bo chyba tak można powiedzieć, był również kapelanem w Hospicjum, a jak tylko pozwalało mu na to zdrowie aktywnie uczestniczy w życiu parafii.
Ksiądz Prałat Józef Poremba w 2008 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Oficjalnie pożegnał się z parafianami 10 sierpnia podczas głoszonego przez siebie kazania będącego ostatnim, jako głowa tutejszego kościoła. Wtedy też odprawiona została specjalna uroczysta Msza św. Mniej oficjalne zrobił to 5 dni później, 15 sierpnia na V Wielkim Festynie Parafialnym organizowanym na rzecz dąbrowskiego Hospicjum im. Świętego Brata Alberta Chmielowskiego. Dyrektorka placówki Urszula Mróz w obecności ówczesnych: starosty powiatu dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego oraz burmistrza miasta i gminy Stanisława Początka podziękowała ks. prałatowi Porembie za wszystko, co zrobił dla tutejszej ziemi, ludzi, a zwłaszcza za stworzenie wspomnianego Hospicjum. Następnie kapłan otrzymał wielki bukiet czerwonych róż oraz tort z okazji małego, bo pięcioletniego jubileuszu Wielkiego Festynu Parafialnego. Najbardziej wzruszającym momentem były chwile, gdy wszyscy obecni na festynie wstali ze swoich miejsc i wspólnie odśpiewano „Barkę” - ukochaną pieśń św. Jana Pawła II, a później na koniec „100 lat” dla przechodzącego na zasłużoną emeryturę swojego proboszcza. On natomiast wyraźnie poruszony uśmiechnął się i podziękował za przybycie, życzenia, śpiew.
Ciekawostką z życia ks. prałata Józefa Poremby jest też to, że przybył, także do Australii. Nie była to jednak wycieczka, bo dotarł tam podczas budowy jednego ze swoich dzieł - Hospicjum św. Brata Albera Chmielowskiego - i na tamtejszej Ziemi głosił Słowo Boże.
W 2018 ks. prałat Józef Poremba obchodził Jubileusz 80. urodzin. Uroczystości z tej okazji odbyły się wtedy 17 marca. Została odprawiona specjalna Msza św. podczas, której Dąbrowianie podziękowali zasłużonemu Jubilatowi za 38 lat jego obecności pośród nich oraz 57 kapłaństwa. W Eucharystii uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów, w tym kolegów z roku ks. prałata Józefa i pracujących wcześniej w Dąbrowie Tarnowskiej. Mszy św. przewodniczył bliski kolega ks. prałata Józefa Poremby ks. bp. Władysław Bobowski i obecny proboszcz parafii ks. Stanisław Cyran. Oprócz Dąbrowian w uroczystości uczestniczyli: poczty sztandarowe stowarzyszeń parafialnych, Cechu Rzemiosł Różnych, Jednostki Strzeleckiej JS-2083, władze samorządowe i Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski. W wygłoszonej przez siebie homilii ks. bp. Władysław Bobowski zwrócił uwagę, a wielu przypomniał, że kapłaństwo stanowi „przedłużenie rąk Chrystusa i jest pomostem między niebem, a ziemią, to święty dar”. Zachęcał również do modlitwy za kapłanów i o nowe powołania. Podziękował Jubilatowi i wyraził wdzięczność Bogu za dar jego życia i kapłaństwa. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał też ks. prałat Józef kierując ciepłe słowa w stronę wiernych i duszpasterzy za obecność wszystkich w tym ważnym dla niego dniu oraz okazywaną życzliwość.
22.11.2020
zdj. Anna Hudyka
Komentarze
Prześlij komentarz