Veneto - zakończenie włoskiej podróżny przedwyborczej, część 5

Veneto, czyli Wenecja Euganejska jest regionem administracyjnym położonym w północno-wschodnich Włoszech, we wschodniej części Niziny Padańskiej nad Zatoka Wenecką. Leży pomiędzy: Alpami, Dolomitami, a morzem Adriatyckim. Sąsiaduje: od północy z Austrią, od wschodu z Friuli-Wenecja Julijska, od południa z Emilią-Romanią, a od zachodu z Trydentem-Górną Adygą i Lombardią. Ma powierzchnię 18.377 km² i zamieszkuje ją 4,7 miliona osób (258 os./km²).





Stolica Weneto to, jakżeby inaczej - Wenecja (331,4 tys. mieszkańców)❗

Region składa się z 7 prowincji i 581 gmin.

Pochodzenie nazwy regionu tłumaczy się dwojako: od Euganejczyków – zamieszkujących te tereny w II i I w. p.n.e. oraz Wenetów Adriatyckich.

Uprawia się przede wszystkim: owoce, warzywa, winogrono, kukurydzę i pszenicę.

Przemysł: metalurgiczny (metalowy), lekki (włókienniczy, obuwniczy), drzewno-papierniczy (meblarski) i mineralny (ceramiczny).

Ważną gałąź gospodarki stanowi turystyka.

Veneto to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Włoch, a zarazem należący do: najbogatszych, najbardziej zróżnicowanych geograficznie i kulturowo.

Tutaj na przestrzeni wieków ślad po sobie pozostawili: wspomniani powyżej starożytni Wenetowie, cesarski Rzym, Bizancjum, Hunowie, Cesarstwo Karolingów i Austro-Węgry. Bogactwo dziedzictwa kulturowego dostrzega się już na pierwszy rzut oka. Widać to (i czuć) zarówno: w architekturze, sztuce oraz w kuchni pełnej orientalnych przypraw, które zawdzięczamy dalekomorskim wyprawom kupców weneckich.

Perłą regionu jest oczywiście Wenecja❗

Dla mnie największa i najpiękniejsza nawleczona na sznureczek naszyjnika najbardziej ujmujących miejsc świata❗

Zwłaszcza jej stara część słynąca z bajkowych: mostów Rialto i Westchnień, Canale Grande, Pałacu Dożów, okazałej bazyliki i placu św. Marka. W okresie napoleońskim zyskała tytuł „największego salonu Europy”. No i nie zapominajmy o „czarodziejskim” karnawale weneckim❗❗❗

Stolica regionu będąca głównym miastem Veneto leży w północnej części Riwiery Adriatyckiej. W przeszłości była znaczącą morską potęgą i centrum handlu. Zachowało się tutaj wiele historycznych pamiątek wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wenecja, o której można pisać, pisać i jeszcze raz pisać (mówić również❗), a i tak to wszystko będzie niewystarczające!!! Jak dla mnie jedno z najpiękniejszych miast świata (widziałam ich nie mało!), skradło moje serce, miłość od pierwszego wejrzenia❗ Zresztą, gdybym miała wybrać, gdzie chcę mieszkać nie wahając się ani ułamka sekundy odpowiedziałabym to dla mnie magiczne słowo: WENECJA❗❗❗

Zresztą o Wenecji pisałam na blogu wielokrotnie, więc odsyłam do poprzednich postów❗❗❗ 


Perła Włoch pod wodą :(


Wenecja musi przetrwać!


Powtarzam jednak: chociażby tematem Wenecji zapełniono każdą ilość książek i tak nie zostanie on wyczerpany. Wszystko będzie za mało❗❗❗ Wenecja stanowi jedno z tych miejsc, których nic nigdy nie zastąpi, dlatego tak istotnym jest zachowanie jej dla przyszłych pokoleń❗❗❗

Ale w Veneto koniecznie należy zwiedzić nie tylko Wenecję❗❗❗

Obowiązkowe są, także chociażby: jeden z najstarszych europejskich uniwersytetów w Padwie, Werona - miasto Romea i Julii, a do regionu należy też część jeziora Garda.

Polityka:

Prezydentem Veneto jest pan Luca Zaia z LEGI. Mowa o byłym ministrze rolnictwa, który odszedł z rządu w 2010 roku po wygranej w wyborach regionalnych. W 2015 roku nastąpiła jego reelekcja.

Historia Wenecji Euganejskiej jest niewyobrażalnie bogata. Nie sposób przedstawić to wszystko (a być może i wyjaśnić) w kilku zdaniach, dlatego postanowiłam wyłącznie ją zasygnalizować, a czasem wspomnieć – jak to się mówi – hasłowo❗

Historia regionu rozpoczyna się już w starożytności, a jej odzwierciedleniem są liczne zabytki. W okresie od II do I tysiąclecia p.n.e. ziemie te zamieszkiwali Euganejczycy – lud nieznanego pochodzenia mieszkający nad jeziorami Benacus, Sebinus, Larius oraz na południowych stokach Alp. Według Tytusa Liwiusza zostali oni pokonani przez Wenetów i Trojan.

Jak jednak podaje większość źródeł ziemie Wenecji Euganejskiej od 1500 r.p.n.e. zamieszkiwali Wenetowie Adriatyccy i to właśnie od nich wywodzi się nazwa regionu.

Jedno jest niezaprzeczalne plemię Weneto nie należało do rdzennych mieszkańców Italii ani nie wchodziło w skład ludów italskich. 

W 216 r.p.n.e. Wenetów pokonali w bitwie pod Kannami Rzymianie.

Era nowożytna w olbrzymim (i w niewyobrażalnym) skrócie:

W V wieku rozpoczęły się najazdy: Gotów, Hunów i Ostrogotów. W tym samym okresie tereny Wenecji Euganejskiej zostały najechane przez Alaryka I, a następnie przez Attylę Huna. W połowie VI wieku region dostał się pod wpływy Bizancjum. Stało się tak za sprawą cesarza Justyniana I Wielkiego. W połowie VIII wieku został natomiast częścią Imperium Karolińskiego, a od X wieku obszary znajdujące się na stałym lądzie należały do Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W XII wieku coraz bardziej bogacące się duże miasta regionu w ramach Ligi Lombardzkiej walczyły z Cesarstwem osiągając pewną autonomię. Następstwem stała się bratobójcza rywalizacja o hegemonię. „Wygrała” Republika Wenecka, którą pod koniec XVIII wieku obalił francuski cesarz Napoleon Bonaparte. Region od 1797 roku znalazł się „w rękach” Cesarstwa Austriackiego oraz Republiki Cisalpińskiej. Venato ostatecznie częścią Królestwa Włoch zostało w 1866 roku.

Mówiąc o regionie należy zaznaczyć, że po włączeniu w XII w. do Włoch Północnych, kiedy w 1222 r. powstał jeden z najstarszych włoskich uniwersytetów – w Padwie nastąpił trwający do XVI w. okres świetności, nazywany Republiką Wenecką, zahamowany w XVII wieku przez ekspansję Imperium Osmańskiego.

Ciekawostki:

W regionie panują silne nastroje separatystyczne. W nieoficjalnym, internetowym głosowaniu w 2014 r. frekwencja wyniosła 73% uprawnionych (2,3 mln osób). Za odłączeniem się od Włoch opowiedziało się 89% głosujących.

Wenecja Euganejska jest ojczyzną m.in. wina valpolicella i sera Grana Padano.

W regionie Veneto znajdziemy też bardzo istotny dla nas Polaków ślad – mowa o Janie Kochanowskim, który studiował w Padwie.


zdj. https://www.radiozet.pl/Podroze/Wenecja-wloskie-miasto-w-ktorym-warto-sie-zgubic-Przewodnik

Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi