Nowa rola Joanny Mazur. Debiut na parkiecie


W tym miejscu już kilkukrotnie poruszałam temat wszelkich programów ze słowami: „gwiazdy” i „stars”. Swojego zdania o nich nie zmieniłam, ale tym razem muszę... pochwalić Polsat.
Tak, dokładnie i chodzi o 9. edycję „Dancing with the stars. Taniec z gwiazdami”, bo wśród zaproszonych do udziału w programie, których nazwiska dotychczas ujawniono jest rzeczywiście bardzo utalentowana osoba. W tym przypadku nie ma też absolutnie mowy o „patriotyzmie lokalnym” tylko po prostu umiem kogoś docenić.
To już pewne, że pochodząca ze Szczucina (południe Polski, powiat dąbrowski) Joanna Mazur – niewidoma lekkoatletka, wielokrotna medalistka w biegach będzie jedną z uczestniczek polstatowskiego programu „Dancing with the stars. Taniec z gwiazdami”. To prawdziwa mistrzyni w swoim fachu w odróżnieniu od wszelkiej maści celebrytów. Myślę, że zaliczenie tej pani do owej grupy byłoby dla niej wielką złośliwością. Informację o jej występie ogłosiła Nina Terentiew podczas finałowej gali 84. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”, który odbył się 5 stycznia. Zrobiła to wręczając wraz ze sportsmenką oraz jej przewodnikiem panem Michałem Stawickim nagrodę w kategorii Niepełnosprawny Sportowiec Roku 2018. Jak powiedziała dyrektor programowa Telewizji Polsat udział niedowidzącej biegaczki w dziewiątej edycji programu, którego premiera odbędzie się 1 marca był pilnie skrywaną tajemnicą. Joanna Mazur po raz kolejny pokaże, że jeśli ktoś tylko chce może pokonać postawione w swoim życiu przez los bariery, jak również, iż nie boi się podejmować nowych wyzwań.

Joanna Mazur jest lekkoatletką pochodzącą z powiatu dąbrowskiego. Dziewczyna jest niewidomą, a mimo to biega na dystansach 400 i 200 metrów z opaską na oczach odnosząc naprawdę niebagatelne sukcesy.
W sporcie, który uprawia towarzyszy jej przewodnik Michał Stawicki. Biegają razem połączeni wspomnianą opaską. Jeden koniec jest wokół nadgarstka sportsmenki, drugi trzyma mężczyzna. Wiąże się to z tym, że biegaczka nie widzi zarówno toru, jak i przeciwniczek. Tak Joanna Mazur sama mówi na ten temat: „Podczas biegu mamy do dyspozycji dwa tory, ale jeśli chcemy możemy biec po jednym, albo przebiec z jednego na drugi. Nie wolno nam tylko ich przekroczyć. Przewodnik nie sprawi, że pobiegnę szybciej. Biegnie obok. Towarzyszy. Musi wczuć się w mój rytm. Nie wolno mu mnie wyprzedzić, ani pociągnąć za sobą lub popchnąć. Jeśli wbiegnie na metę pierwszy – dyskwalifikacja. Może puścić opaskę, ale dopiero 10 metrów przed metą. Musimy być zgrani podczas startu, bo oboje ruszamy z bloków. Podczas biegu Michał mnie informuje: wyjście z wirażu, prosta, wejście, wyjście, prosta”.
Joanna Mazur zajmuje pierwsze miejsce w rankingu europejskim w biegu na 400 m oraz rankingu europejskim w biegu na 200 m. Do jej największych sukcesów należą: pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy na dystansie 200m – Mistrzostwa Europy Grosseto (6 VI 2016 r.), srebrny medal Mistrzostw Europy na dystansie 100 m – Mistrzostwa Europy Grosseto – Włochy (6-16 III 2016 r.), zwycięstwa w biegach na 200 m i 400 m podczas Turnieju International Meeting (21-27 III 2016 r.) oraz na 400 m podczas Czech Open (29 III 2016 r.). Wspominając Włochy i 2016 rok w biegu na 200 metrów oprócz złota wybiegała na mecie czas 26.73 (-1.6 m/s) ustanawiając nowy rekord kontynentu. W 2017 r. przywiozła z będącego gospodarzem Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce Londynu komplet medali. Było to: złoto – na dystansie 1500 m., srebro na 800 m., gdzie do drugiego złota zabrakło … 0,03 sekundy oraz brąz na 400 m. Swoją niezrównaną formę udowodniła też kilka tygodni wcześniej, podczas Otwartych Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce w Białymstoku. Medale zdobyła odpowiednio w biegu na 400 i 200 metrach. Joanna Mazur była, także reprezentantką naszego kraju na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., gdzie na dystansie 400 m zdobyła siódmą lokatę. Joanna Mazur otrzymała, także w ubiegłym roku tytuł Niepełnosprawnego Sportowca Roku 2017 83. edycji plebiscytu "Przeglądu Sportowego".
Ale sport to tylko część życia pani wybitnej sportsmenki ze Szczucina. Joanna Mazur jest też absolwentką studiów o kierunku pedagogika terapeutyczna z rehabilitacją ruchową oraz ukończyła szkołę masażu. Pasję sportową rozwija w Tarnowskim Zrzeszeniu Sportowym Niepełnosprawnych START.

Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi