Tragiczne konsekwencje Konstytucji 3. Maja


Jutro obchodzić będziemy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja, którą formalnie do akt grodzkich Warszawy wpisano 5 maja 1791 roku.

Polska Ustawa Zasadnicza była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych. Stanowiła wielkie osiągnięcie naszego narodu.

Pisząc o tym wydarzeniu nie chcę się powtarzać, bo dosyć dokładnie ten temat opisałam w ubiegłym roku. Powiem tylko, że pierwsza europejska konstytucja przetrwała raptem kilkanaście miesięcy. Jej funkcjonowanie uniemożliwił spisek magnacki - tzw. Konfederacja Targowicka. Swego rodzaju zamach stanu ludzi dążących do obalenia reform Sejmu Czteroletniego.

Żeby, jednak nie było za słodko i oddając prawdzie sprawiedliwość pewien „drobiazg”: tak, jak zauważyłam powyżej Konstytucja 3. Maja przetrwała 14 miesięcy (data utraty mocy to 23 listopada 1793 rok), a konsekwencjami były drugi i trzeci rozbiór Polski.

Przykre, że akurat ten wątek nie jest zbytnio poruszany na lekcjach historii. Uważam, iż historyk powinien nauczać przedmiotu tak, aby uczeń sam mógł wyciągnąć wnioski i poznać wydarzenia w sposób przyczynowo-skutkowy. Niestety ja podczas nauki zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej, takiej edukacji historycznej nie miałam. Otrzymałam ją dopiero na studiach za, co serdecznie dziękuję swoim wykładowcom!





zdj. www.polskatradycja.pl

Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi