Truskawkowa superpełnia 2021

Moi Drodzy dzisiejszej nocy możemy obserwować Truskawkową Pełnię Księżyca. To zarazem ostatni superksiężyc w tym roku i pojawi się na niebie o godzinie 20:44. Nasz Naturalny Satelita znajdzie się w odległości ponad 366 tys. km (dokładnie: 366.936 km)

od Ziemi.

Pełnia w znaku Koziorożca poza Truskawkową nosi też inne nazwy, najpopularniejszymi są Miodowa lub Różowa.

Pierwszą z nich (Truskawkową) nadali Algonkinowie.

Algonkinowie (inna nazwa, także ludy algonkińskie) to nazwa zbiorowa plemion Indian Ameryki Północnej żyjących w przeszłości na dużych obszarach kontynentu. Zamieszkiwali tereny od brzegów Atlantyku do rzeki Missisipi na zachód, a w północnej części, aż po Góry Skaliste i od samych niemal północnych wybrzeży Labradoru do rzeki Tennessee na południu.

Obecnie w większości rozproszeni po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Nazwa Truskawkowej Pełni odnosi się do okresu przypadającego na zbiór truskawek. W podaniach możemy się natchnąć na informację, iż zjedzone wtedy owe owoce pomogą spełnić marzenia.

Miodowa Pełnia” to natomiast odniesienie, którego geneza wywodzi się z XVI-wiecznej Europy, kiedy czerwiec kojarzono z czasem zawierania związków małżeńskich, a wesele nie mogło się odbyć bez postawienia na stole właśnie pitnego miodu. Ale nie tylko, gdyż w starożytności owy miesiąc był okresem ślubów, a pełnia symbolizowała obfitość, apogeum miłosnego szczęścia.

Różowa Pełnia” nawiązuje natomiast do barwy Srebrnego Globu – zwłaszcza przed jego zachodem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ orbita Księżyca wokół Ziemi jest prawie w tej samej płaszczyźnie, co orbita Ziemi wokół Słońca. Światło Słońca pada na Księżyc w pełni, przez co wydaje się jon jaśniejszy, z delikatną różową lub czerwoną poświatą. 

Pełnia czerwcowego Księżyca nazywana była, także Pełnią Księżyca Silnego Słońca, Różanego Księżyca (tę używali Europejczycy przez wzgląd na kwitnące wtedy róże) oraz Gorącą Pełnią ze względu na początek letnich upałów.

Poniżej sfotografowany przeze mnie Księżyc – wprawdzie jeszcze nie pełnia, ale prawie – środa, 23.06.2021 godz. 0:07.



zdj. Anna Hudyka

Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi