Moi Drodzy, jak wiecie wśród moich zainteresowań jest astronomia – stąd właśnie ten dzisiejszy post. Już jutro będziemy mogli obserwować (a prognozy pogody są na szczęście pomyślne❗) częściowe zaćmienie Słońca❗ Pierwsze od ponad 6 lat❗❗❗
zdj. https://dziennikbaltycki.pl/zacmienie-slonca-czerwiec-2020-kiedy-bedzie-mozna-je-obserwowac-czy-bedzie-widoczne-w-polsce-sprawdz-date/ar/c6-15014124 |
Zaćmienie pierścieniowe (zwane też obrączkowym) w pełnej krasie zobaczą natomiast szczęśliwcy w: północnej Rosji i w Kanadzie oraz przebywający na Grenlandii.
W Polsce spektakl, w którym główną rolę grać będzie nasza gwiazda rozpocznie się o godzinie 11.48, by po ponad 2 godzinach zakończyć – dokładnie o 13.52. Maksimum przypada na 12:49.
To, jak wielkie zacienienie Słońca zobaczymy zależeć będzie od naszego miejsca obserwacji. Im dalej na północny-zachód tym lepiej: Świnoujście – 16 %, Bydgoszcz i Toruń – ok. 13 %, Warszawa – ok. 10 %, Kraków – 6 %, a Bieszczady – 4 %.
U mnie to będzie około 6 %.
I Drodzy moi taka moja uwaga: jeśli będziecie obserwować zaćmienie pamiętajcie przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie – i Waszych oczu❗❗❗ Broń Boże nie patrzcie na Słońce gołymi – najlepiej, by chronić wzrok posłużcie się: kliszą fotograficzną, okopconą szybką albo tak, jak ja przez maskę do spawanie❗
Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Nasz naturalny satelita blokuje wówczas światło gwiazdy dochodzące do naszej planety.
Kolejne zaćmienie Słońca w przyszłym roku – 25 października, jego typ to: częściowe, a będzie widziane w: Europie, Afryce Północnej, Bliskim Wschodzie i w Indiach. W Polsce będzie głębokim częściowym widzianym z całego terytorium naszego kraju.
Zaćmienie obrączkowe - wierzchołek cienia księżycowego wypada ponad powierzchnią Ziemi. Tarcza Księżyca nie jest w stanie zasłonić w całości Słońca, co obserwujemy jako jasną obrączkę z mniej lub bardziej centralnie położonym czarnym dyskiem Księżyca. W tym przypadku zmienia się opis sekwencji kolejnych kontaktów. W związku z tym, że tarcza Księżyca ma mniejsze rozmiary kątowe od słonecznej, drugi kontakt ma miejsce w momencie, gdy w całości znajdzie się ona wewnątrz tarczy Słońca. Obserwowana wielkość i grubość obrączki zależy od okoliczności. Gdy Ziemia znajduje się w pobliżu peryhelium, Księżyc zaś blisko apogeum, to obrączka jest gruba. Im bardziej zbliżone są obserwowane rozmiary kątowe Księżyca i Słońca, tym cieńsza obrączka. Podczas zaćmienia obrączkowego Słońce wygląda jak idealny pierścień (z brylantem 😉 ), jeśli jest obserwowane z centralnej linii, albo jak nieco zdeformowana bransoleta, gdy patrzymy bliżej północnego lub południowego brzegu pasa zaćmienia. Zaćmienie to jest najdłuższe wtedy, gdy Ziemia znajduje się w peryhelium, a Księżyc w apogeum. Szerokość pasa zaćmienia obrączkowego sięga 370 km, ale w obszarach okołobiegunowych może być znacznie większa. Podobnie jak w przypadku zaćmienia całkowitego, czas trwania zaćmienia obrączkowego może być bardzo różny.
Komentarze
Prześlij komentarz