Krwawy kwiatowy Księżyc

Moi Drodzy, przed nami, nocą z niedzieli na poniedziałek (15/16.05), pełnia majowego Księżyca. Tarcza naszego naturalnego satelity w swej pełnej krasie – jej punkt kulminacyjny – nastąpi o godzinie 6:15. Dobrą informacją jest, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zjawisko powinno być dobrze widoczne na terenie całej Polski.

Pełnia majowego Księżyca nosi nazwę Flower Moon. Nadana w odległych czasach wiąże się z wierzeniami rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej łączących zjawisko z wiosennym rozkwitem roślin.

Mowa o Indianach z plemienia Algonquin zamieszkujących północno-wschodnią część USA. Informacje na ten temat pochodzą z publikacji pod tytułem Old Farmer’s Almanac (,,Almanach Starego Rolnik”a) z 1930 roku.

Nazwa Pełni Kwiatowego Księżyca nawiązuje także do dawnych tradycji, według, których stanowiła szczególny okres w roku, kiedy po mrokach zimy przyroda, a wraz z nią całe życie odradzało się. Podziwiamy ten rozkwitły świat, „ukłon” w stronę majowego kwitnienia kwiatów i drzew. Wyznacza również rolnikom czas zasiewu, a dla nas jest najlepszym na rozpoczęcie życiowych zamian.

Takie opowieści przeszły do historii.

Innymi nazwami pełni Srebrnego Globu w maju to:

Mleczna Pełnia Księżyca (pamiątka po rytualnym dojenia krów trzy razy dziennie w tym miesiącu), Pełnia Zajęcza, Pełnia Sadzenia Kukurydzy, Pełnia Pączkującego Księżyca, Księżyc Składający Jaja, Sadzony Księżyc, Księżyc Matczyny, Księżyc Traw.

To, także Pełnia Krwawego Księżyca w tym czasie dochodzi do całkowitego zaćmienia, a Srebrny Glob zmienia kolor na krwistoczerwony. Zjawisko będzie widoczne dla mieszkańców: Ameryki Południowej, Środkowej i na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Podczas zachodu Księżyca widoczne w Europie i Afryce, natomiast podczas wschodu we wschodniej części Ameryki Północnej i na oceanie Spokojnym. Na większym obszarze Azji oraz w Australii niewidoczne.

W Polsce rozpocznie się przy zachodzie naszego satelity, na jasnym porannym niebie. Początek porannego zaćmienia będziemy mogli obserwować od godziny 4.47 (poniedziałek), maksimum o godzinie 6.11, później Księżyc skryje się pod horyzontem.



zdj. Anna Hudyka


Komentarze

  1. Olá, gostei muito da tua postagem, às vezes também acontece esse fenômeno por aqui, e a lua fica muito linda! Abraços. https://botecodasletras2.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I thank you for your kind words. I hope to be able to take a picture of the lunar eclipse. I greet you! I wish you a good day!

      Usuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi