Jednym zaćmienie, drugim superpełnię

Jednym przypominam, drugich informuję, że przed nami całkowite zaćmienie Księżyca. I superpełnia. Z tą różnicą, iż, jak zauważyłam w tytule posta mieszkańcy Ziemi muszą się nimi „podzielić”.

Największymi szczęściarzami” mogą się uważać: Australijczycy, Nowozelandczycy oraz osoby z Oceanii, gdyż 26 maja to dla nich całkowite zaćmienie naszego naturalnego satelity. Ewentualnie do „grona wybrańców” częściowo dołączą: Azja Południowo-Wschodnia, zachodnie regiony USA i Ameryki Południowej.

Srebrny Glob „zniknie” po 2 latach (to właśnie wtedy to zjawisko można było obserwować po raz ostatni). Całe zaćmienie trwać będzie 5 godzin i 2 minuty, a kulminacyjny moment – godzina 10.47 czasu środkowoeuropejskiego, długość 14 minut.

My natomiast znaleźliśmy się w drugiej grupie, nam przypada superpełnia.

To z kolei zjawisko będzie ostatnim tego typu w 2021 roku. Niestety, Księżyc zbliży się do Ziemi, tylko 0,04 %, w odległości 363.645

Krótko po zachodzie Słońca, patrząc w kierunku południowo-wschodnim, zaobserwujemy wyłaniającą się, mocno zaróżowioną tarczę.

Przypominam: nazwę „superksiężyc” po raz pierwszy wykorzystano w 1979 roku. W ten sposób określono moment, w którym Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a nasz ziemski satelita dodatkowo jest w perygeum (to punkt, w którym Księżyc jest najbliżej Ziemi).

Mówiąc o tegorocznych zjawiskach astronomicznych, a dokładnie tych dotyczących naszego naturalnego satelity, do grona „zadowolonych” (a przynajmniej częściowych) mamy szansę dołączyć 19 listopada. Wtedy ponownie nastąpi jego całkowite zaćmienie. Mieszkańcy Polski przy zachodzie Księżyca zobaczą początek zaćmienia półcieniowego.

Pełnia majowa to tak zwany Kwiatowy Księżyc. Historia nazwy tej pełni wywodzi się z wierzeń amerykańskich Indian. Rdzenni Amerykanie nazywając ją w ten sposób nawiązali do wiosny, kiedy to można go obserwować. Maj uznaje się za czas rozkwitu roślin i budzenia się do życia przyrody. Inne nazwy majowej pełni to: Zajęcza, Mleczna lub Sadzenia Kukurydzy.



zdj. Anna Hudyka


Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi