Chiński smok atakuje Australii

Czy pamiętacie, jak jakiś czas temu napisałam o nerwowej reakcji chińskich władz na głos płynący z Australii, aby odbyło się gruntowne śledztwo w sprawie koronawirusa wywołującego zarazę nazwaną COVID-19❓ Premier tegoż państwa, pan Scott J. Morrison zaproponował międzynarodowej społeczności przeprowadzenie dochodzenia. Odpowiedzią dygnitarzy z Pekinu było nałożenie wysokich ceł na australijskie produkty, w tym o ponad 200 % na wina, których Chiny są największym importerem.

Jeśli tamtego tekstu z końca grudnia 2020 roku nie pamiętacie (lub nie kojarzycie) przypominam podając link: 


Demokracja po chińsku. Świat na smyczy Pekinu.


Dzisiaj można powiedzieć dalsza część historii, a konkretnie nowe informacje na temat stosunków australijsko-chińskich. Przetłumaczony artykuł z brytyjskiej BBC. 


Chiny „na czas nieokreślony” zawieszają kluczowy dialog gospodarczy z Australią

06.05.2021

Chiny zawiesiły kluczowy dialog gospodarczy z Australią „na czas nieokreślony”, co jest ostatnim z narastającej przepaści dyplomatycznej między obydwoma krajami.

Relacje pogarszają się, odkąd Australia wezwała do zbadania pochodzenia wirusa i zakazała Huawei budowy sieci 5G.

W zeszłym roku Chiny nałożyły sankcje na towary australijskie, takie jak wino i wołowina.

W czwartkowym oświadczeniu chińska komisja rządowa oskarżyła Australię o „zimnowojenne nastawienie”.

Niedawno niektórzy urzędnicy australijskiego rządu Wspólnoty Narodów podjęli szereg działań mających na celu przerwanie normalnej wymiany i współpracy między Chinami i Australią z powodu zimnowojennego sposobu myślenia i ideologicznej dyskryminacji” - oświadczyła chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC).

W odpowiedzi na decyzję australijski minister handlu Dan Tehan powiedział, że jest to „rozczarowujące”, ale dodał, że Canberra jest nadal otwarta na dyskusje.

Canberra opisywała wcześniej strategiczny dialog gospodarczy Chiny-Australia jako jedno z „najważniejszych dwustronnych spotkań gospodarczych z Chinami”.

Chiny już wcześniej nieformalnie zaprzestały komunikacji między oboma krajami na szczeblu ministerialnym.

James Laureagueson, dyrektor Instytutu Stosunków Australijsko-Chińskich, powiedział, że ruch Pekinu wydaje się przedłużać dyplomatyczne zawieszenie.

Do tej pory zarówno Canberra, jak i Pekin powtarzały, że codzienne sprawy na niższym poziomie są normalne. A teraz widzimy, że współpraca i dialogi są jeszcze bliższe temu, które są zakłócane” - powiedział BBC.

Napięte więzi handlowe

Ten ruch wydaje się być ostatnim z serii środków „wet za wet” między obydwoma krajami.

Laureagueson powiedział, że Pekin wydaje się bezpośrednio reagować na anulowanie przez rząd australijski dwóch umów, które stan Wiktoria zawarł z Chinami w ramach swojej flagowej inicjatywy Pasa i Szlaku.

Jeśli to jest zakres odwetu, Canberra odczuje ulgę, ponieważ wydaje mi się, że jest całkiem skalibrowana. Jesteśmy daleko od wycofania się z czegoś takiego jak ChAFTA (umowa o wolnym handlu między Chinami a Australią)” - powiedział. .

Rząd australijski podobno również szukał nowych porad dotyczących bezpieczeństwa w porcie Darwin, który został wydzierżawiony chińskiej firmie Landbridge, a niektóre media sugerowały, że firma mogłaby zostać zmuszona do zbycia ze względów bezpieczeństwa narodowego.

Do tej pory Chiny wyrażały swoje niezadowolenie głównie za pomocą środków handlowych, które dotknęły kilkanaście kluczowych australijskich gałęzi przemysłu, w tym wina, jęczmienia i węgla.

Według Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu, Chiny są największym partnerem handlowym Australii, odpowiadającym za 29% wymiany handlowej ze światem w 2019 roku.

Chińskie inwestycje w Australii spadły o 61% w 2020 r., czyli są najmniejsze od sześciu lat, według chińskiej bazy danych Australian National University dotyczącej inwestycji w Australii.



graf. https://www.bbc.com


Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi