Różowy Srebrny Glob. Czerwcowa Pełnia.


Dzisiejszej nocy przed nami czerwcowa pełnia naszego naturalnego satelity zwana: Truskawkową, Miodową lub Różową.

Pierwszą z nich zawdzięczamy mieszkańcom kontynentu północnoamerykańskiego - Indianom – Algonkinom, którzy zamieszkiwali tereny położone od brzegów Atlantyku do rzeki Missisipi na zachód, a w północnej części aż po Góry Skaliste i od samych niemal północnych wybrzeży Labradoru do rzeki Tennessee na południu. Nazwa odnosi się do czasu zbioru truskawek. W „fachowych” publikacjach użyto ją po raz pierwszy w latach 30-tych ubiegłego wieku.

Miodowa Pełnia” to natomiast odniesienie, którego geneza wywodzi się z naszego Starego Kontynentu i XVI wieku. W Europie czerwiec był miesiącem kojarzonym ze ślubami, a obowiązkowym na weselnych stołach właśnie miód pitny.

W tym okresie pojawienie się na niebie w pełni Srebrnego Globu wiele kultur uważało, także za czas do świętowania. Nadając mu nazwę „Różowego Księżyca” nawiązano do jego barwy – zwłaszcza przed zachodem. Podczas tych dni orbita naszego Naturalnego Satelity wokół Ziemi jest prawie w tej samej płaszczyźnie, co orbita Ziemi wokół Słońca. Kiedy Słońce pojawia się najwyżej na niebie Księżyc w pełni, znajdujący się naprzeciwko Słońca, wydaje się być znacznie jaśniejszy i mieć czerwoną lub różową poświatę.

To, także ostatnia pełnia wiosny.




zdj. Anna Hudyka

Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi