Spójrzmy w niebo we wtorek!!!


Przed nami jedno z ciekawszych tegorocznych zjawisk astronomicznych. 16 lipca dojdzie do częściowego zaćmienia naszego naturalnego satelity. Co warto zauważyć zdarzenie to ma miejsce rzadziej niż w przypadku Słońca.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy Srebrny Glob będąc w pełni ustawiony jest w jednej linii: Słońce, Księżyc, Ziemia. Nasz naturalny satelita wchodzi w linię cienia rzucanego przez Błękitną Planetę. Przykrywa go stożek cienia.

Żeby wszystko było jasne w tym momencie ważne są dwa pojęcia:
  • Stożek półcienia – obszar, w którym część słońca jest widoczna, a część zasłonięta przez naszą planetę.
  • Stożek cienia całkowitego – obszar po przeciwnej stronie Ziemi niż słońce. Słońce w tym wypadku jest kompletnie niewidoczne.
Obserwować możemy zaćmienia całkowite lub częściowe. Podczas „naszego” część tarczy Księżyca znajdzie się w cieniu Ziemi, a reszta w półcieniu. Następuje ono, gdy chociażby niewielki fragment Srebrnego Globu jest widoczny. Jego część znajduje się poza stożkiem cienia całkowitego Ziemi i jednocześnie jest on w sferze stożka półcienia.

Mam nadzieję, że wszystko wyjaśniłam zrozumiale dla każdego...

We wtorek „widowisko” rozpocznie dokładnie o godz. 20:44, jednak dopiero od 22:02 zmiany zaczną być widoczne. Kulminacja zaćmienia przypadnie o godz. 23:32, a wszystko zakończy się o 2.18.


Nazwa lipcowej Pełni naszego naturalnego satelity nosi nazwę Pełni Burzliwego Księżyca. Odnosi się do tego, że miesiąc ten jest najbardziej burzliwym okresem w roku kalendarzowym. Zawdzięczamy ją rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej. Czasem mówi się również o niej: Pełnia Kozłów, Pełnia Sianokosów lub Jeleni Księżyc, gdyż to właśnie w lipcu zwierzęta te osiągają pełną dojrzałość, a ich poroże jest najbardziej okazałe. 




zdj. Anna Hudyka

Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi