Tarn贸w: polska Siena w polskiej Toskanii 馃槉馃憦

Pisz膮c o 11 listopada, naszym Narodowym 艢wi臋cie Niepodleg艂o艣ci i tym, 偶e pierwszym miastem, kt贸re do艣wiadczy艂o wolno艣ci by艂 zwany polsk膮 Sien膮 – Tarn贸w (zreszt膮 odleg艂y ode mnie 20 kilometr贸w) pomy艣la艂am, i偶 wspomn臋 o nim kilka s艂贸w do艂膮czaj膮c par臋 zdj臋膰.



zdj. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarn%C3%B3w



Tarn贸w po艂o偶ony jest w wojew贸dztwie ma艂opolskim przy uj艣ciu rzeki Bia艂a do Dunajca. Stanowi cz臋艣膰 (jest g艂贸wnym miastem) aglomeracji tarnowskiej (zreszt膮 jest miastem na prawach powiatu). Poni偶ej zamieszczam kilka fakt贸w z bardzo bogatej jego historii.

Zacznijmy od daty 7 marca 1330 roku, kiedy 贸wczesny kr贸l Polski W艂adys艂aw 艁okietek przyzna艂 Tarnowowi przywilej lokacji miasta na tak zwanym prawie teuto艅skim (niemieckim). Dla tutejszych mieszczan oznacza艂o to, 偶e otrzymali takie same przywileje, jak mieszka艅cy Krakowa b臋d膮cego wtedy stolic膮 kraju.






Pierwsze 艣lady o (jakiejkolwiek) ludno艣ci w tym regionie si臋gaj膮 ko艅ca epoki lodowcowej. Najprawdopodobniej byli 艂owcami renifer贸w. Sta艂e osadnictwo to jednak dopiero okres, gdy klimat uleg艂 zmianie, ocieplaj膮c si臋 daj膮c tym samym schronienie wraz z po偶ywieniem.

Ciekawostk膮 jest, 偶e w obecnych granicach administracyjnych Tarnowa archeolodzy znale藕li stanowiska mezolityczne (Mezolit to okres trwaj膮cy od oko艂o 11 000–7.000 p.n.e. na Bliskim Wschodzie i oko艂o 8 000–4800 p.n.e. na terenach Ni偶u 艢rodkowoeuropejskiego) datowane na lata 8.300-4.500 p.n.e.

Interesuj膮cym faktem jest, tak偶e ten, i偶 na prze艂omie wiek贸w V i IV p.n.e., kiedy na polskie ziemie przybyli Celtowie odkryto w niedalekiej miejscowo艣ci 艁臋towice ich cmentarzysko. I-IV w.n.e. to natomiast okres wp艂yw贸w rzymskich i w ca艂ej Ma艂opolsce rozkwit kultury przeworskiej (kultura archeologiczna epoki 偶elaza rozwijaj膮ca si臋 mi臋dzy III w. p.n.e. a V w. n.e. na terenach obecnej Polski oraz Galicji i Zakarpacia).

W tym momencie przeskoczmy kilka wiek贸w (i sporo wi臋cej ciekawostek z dziej贸w Tarnowa) przechodz膮c do po艂owy IX n.e. Wtedy w艂a艣nie na zboczu G贸ry 艣w. Marcina wybudowany zosta艂 gr贸d. Jego autorami by艂o najprawdopodobniej plemi臋 Wi艣lan. Kilka lat temu odkryto tutaj jedno z najwi臋kszych w Polsce grodzisk wczesno艣redniowiecznych (9,6 hektara) wok贸艂 kt贸rego znajdowa艂y si臋 艣lady osad datowane mniej wi臋cej na ten sam czas. Gr贸d zosta艂 zniszczony prawdopodobnie w latach 30-tych XI wieku.






Najwi臋kszy rozkwit Tarnowa 艂膮czy si臋 z osob膮 Jana Tarnowskiego (1488-1561) – hetmana wielkiego koronnego, przyw贸dcy, polityka i pisarza koresponduj膮cego z mi臋dzy innymi Erazmem z Rotterdamu.

Jak mo偶na przeczyta膰 na oficjalnej stronie miasta:

Po 艣mierci hetmana Jana Tarnowskiego 16 maja 1561 roku w艂oski rze藕biarz Jan Maria Mosca z Padwy (st膮d zwany Padovano) zacz膮艂 rze藕bi膰 w tarnowskiej kolegiacie jeden z najpi臋kniejszych i najwi臋kszych w Europie (13,8 metr贸w) pomnik贸w nagrobnych doby Renesansu. Pomnik ten stoj膮cy w prezbiterium ko艣cio艂a z wyrze藕bionymi naturalnej wielko艣ci figurami hetmana i jego syna Jana Krzysztofa Tarnowskiego zosta艂 uko艅czony w 1573 roku. Jan Maria Padovano zaprojektowa艂 te偶 bry艂臋 renesansowego ratusza w Tarnowie i kierowa艂 jego przebudow膮 w latach 60-tych XVI wieku. W 28 wn臋kach (blendach) attyki ratusza znajdowa艂y si臋 w贸wczas namalowane na rynku portrety Tarnowskich od Spycimira do Jana Krzysztofa Tarnowskiego, zmar艂 w 1567 roku, ostatniego m臋skiego przedstawiciela tej linii rodu.”

W historii Tarnowa znajdziemy informacje, tak偶e i te o bogatych 艣ladach 偶ydowskich.

Wybuch powstania krakowskiego w 1846 roku w Tarnowie (i w og贸le w regionie) przerodzi艂 si臋 w krwaw膮 antyniepodleg艂o艣ciow膮 ch艂opsk膮 rewolt臋 zwan膮 rabacj膮 galicyjsk膮.

Szybki rozw贸j miasta nast膮pi艂 w drugiej po艂owie XIX wieku.






Jak napisa艂am powy偶ej oraz w poprzednim (11.11) po艣cie Tarn贸w by艂 pierwszym miastem, kt贸re mog艂o cieszy膰 si臋 z wolnej Polski.

Kolejn膮 wa偶n膮 informacj膮 jest, 偶e podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku premierem Rz膮du Obrony Narodowej by艂 urodzony w podtarnowskiej wsi Wierzchos艂awice jeden z ojc贸w polskiej niepodleg艂o艣ci, a zarazem ruchu ludowego Wincenty Witos.

Ale z miastem zwi膮zany jest jeszcze kto艣, o kim nale偶y wspomnie膰 – ma艂o: nie mo偶na tego nie zrobi膰❗

To tu 14 marca 1794 roku przyszed艂 na 艣wiat genera艂 J贸zef Bem. Cz艂owiek, kt贸rego zdolno艣ci przyw贸dcze doceni艂o opr贸cz Polski wiele kraj贸w – w tym W臋gry i Turcja, gdzie uwa偶any jest za bohatera. Genera艂 J贸zef Bem to uczestnik mi臋dzy innymi powstania listopadowego, Wiosny Lud贸w i wojen napoleo艅skich. W Turcji, by m贸c wst膮pi膰 do wojska su艂tana przeszed艂 na islam, przyj膮艂 tytu艂 Pasza oraz imi臋 Murat. Zmar艂 10 grudnia 1850 roku w wyniku malarii. Zosta艂 pochowany na cmentarzu w Aleppo (obecna Syria). W 1928 roku rz膮d polski rozpocz膮艂 starania o sprowadzenie jego szcz膮tk贸w do ojczyzny. Rok p贸藕niej zosta艂y przywiezione do kraju. W ostatniej ziemskiej podr贸偶y genera艂owi w Budapeszcie nar贸d w臋gierski z艂o偶y艂 ho艂d. 30 czerwca 1929 roku honorowy kordon przy wsparciu w臋gierskiej kompanii reprezentacyjnej przekroczy艂 granice Polski, a prochy J贸zefa Bema spocz臋艂y w tarnowskim Mauzoleum.

To tylko cz臋艣膰 informacji o Tarnowie, po znaczn膮 wi臋kszo艣膰 odsy艂am TUTAJ - na oficjaln膮 stron臋 miasta, gdy偶 naprawd臋 warto zapozna膰 si臋 z jego bardzo d艂ug膮, bogat膮 i ciekaw膮 histori膮.

I jeszcze jedna ciekawostka: niedawno telewizja CNN opublikowa艂a ranking 15 najpi臋kniejszych europejskich miast – znajdziemy w nim Tarn贸w❗ Jak podkre艣lono w mie艣cie panuje „ma艂omiasteczkowy klimat, i 偶eby go do艣wiadczy膰 trzeba przej艣膰 si臋 po Starym Mie艣cie” oraz, 偶e „miasto jest Krakowem przed nadej艣ciem ery masowej turystyki”. "Rynek Starego Miasta to wspania艂a mieszanka styl贸w architektonicznych". Doceniono, tak偶e gotyck膮 bazylik臋 katedraln膮 pod wezwaniem Narodzenia Naj艣wi臋tszej Maryi Panny. Do tego wielki, okaza艂y, zabytkowy dworzec kolejowy nazywany "per艂膮 secesji".






W艂a艣nie przez to wszystko Tarn贸w nazywa si臋 czasem Sien膮 Polski.

Siena to malownicze, zabytkowe miasto w 艣rodkowych W艂oszech, po艂o偶one w samym sercu Toskanii. Jedno z jej najpi臋kniejszych – sama mia艂am szcz臋艣cie sprawdzi膰, zobaczy膰, jak to si臋 m贸wi na w艂asne oczy. Liczy oko艂o 54 tysi臋cy mieszka艅c贸w, po艂ow臋 tego, co w Tarnowie.





Siena zachwyca zachowanym w niemal nienaruszonym stopniu 艣redniowiecznym uk艂adem miejskim oraz mnogo艣ci膮 pi臋knych, majestatycznych budowli z tego偶 samego okresu. Serce miasta stanowi ogromny o kszta艂cie muszli amfiteatralny plac Piazza del Campo, a w 1995 roku zabytkowe Stare Miasto wpisano na List臋 艢wiatowego Dziedzictwa UNESCO.

Siena s艂ynie, tak偶e z organizowanej rok rocznie na pocz膮tku lipca i w po艂owie sierpnia uroczysto艣ci na cze艣膰 Matki Boskiej zwanej Il Palio. Podczas obchod贸w odbywaj膮 si臋 (a mo偶e w pewien spos贸b urzekaj膮ce❓) wy艣cigi konne doko艂a wspomnianego placu.





Zreszt膮 m贸wi膮c o por贸wnaniach to nie tylko Siena i „polska Siena” - Tarn贸w, gdy偶 o ca艂ym regionie m贸wi si臋, 偶e to „Polska Toskania” przez wzgl膮d, i偶 Ma艂opolska stanowi jednym z najbardziej rozwijaj膮cych si臋 region贸w winiarskich w kraju nad Wis艂膮 (notuje si臋 ju偶 ponad setk臋 ma艂opolskich winnic, Ma艂opolski Szlak Winny).

Nie wiem, czy mog臋 to powiedzie膰, ale zrobi臋 to❗

Pewien 艣wiatowej s艂awy lekarz – profesor medycyny w艂a艣nie z Tarnowa, z kt贸rym mia艂am szcz臋艣cie, a zarazem zaszczyt rozmawia膰 i przeprowadzi膰 wywiad, powiedzia艂 mi, 偶e podczas jednej z konferencji, gdzie przemawia艂 na ko艅cu wyst膮pienia zaprezentowa艂 zdj臋cie w艂a艣nie starego miasta Tarnowa. Po pojawieniu si臋 fotografii kto艣 zada艂 pytanie, czy to w艂oska Siena❓ Pan Profesor zaprzeczy艂 m贸wi膮c, 偶e absolutnie nie – to Tarn贸w❗馃榾馃憦馃憤


zdj. Anna Hudyka



Komentarze

  1. Boa tarde Anna. Parab茅ns pelo seu excelente trabalho. A mat茅ria ficou muito boa e rica. Atrav茅s do seu maravilhoso trabalho, tenho oportunidade de conhecer novos lugares, obrigado pela visita e carinho.

    OdpowiedzUsu艅
  2. I thank you for your kind words. I'm happy that I can show my Homeland to other people :) Best regards to you!

    OdpowiedzUsu艅

Prze艣lij komentarz

Skontaktuj si臋 ze mn膮!

Nazwa

E-mail *

Wiadomo艣膰 *

Archiwizuj

Poka偶 wi臋cej

S艂owa klucze

Poka偶 wi臋cej
Blogi