Przypominam❗🌘
Już dzisiejszej nocy (jest po północy i mówię o tej nocy czwartek-piątek albo za niecałą dobę, jak na przykład w Polsce), jeśli pozwoli na to pogoda (u mnie, jak podaje TVNmeteo - „dziecko” TVN24 będą przelotne opady), będziemy mogli zaobserwować częściowe zaćmienie Księżyca. W niektórych miejscach na Ziemi sięgnie, aż 97 %. Błękitna Planeta znajdzie się pomiędzy Słońcem, a naszym naturalnym satelitą, dzięki czemu rzuci na niego swój cień.
W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Ameryki Północnej. Większość zaćmienia mają, także szansę zobaczyć osoby z: Ameryki Południowej, Europy Zachodniej, Australii i Oceanii, zachodnich regionów Afryki, Bliskiego Wschodu oraz częściowo z Azji i Europy Wschodniej. Tam potrawa one, także najdłużej (około 3 godzin, 28 minut i 23 sekund).
My w Polsce ucieszymy oko wyłącznie końcówką. 😥 W zachodniej i środkowej części kraju przed zachodem Księżyca około godziny 6.59.
Zaćmieniu towarzyszyć będzie pełnia Srebrnego Globu zwana „Bobrzym Księżycem” lub „Księżycem Bobra”.
Skąd takie nazwy❓
Najprawdopodobniej dzięki rdzennym mieszkańcom Ameryki, którzy właśnie o tej porze roku polowali na te zwierzaki, by zdobyć przed nadchodzącą zimą ciepłe futra. W opinii innych nazwę pełni dała zwiększona aktywność bobrów budujących zimowe zapory. Nie zmienia to faktu, iż w tym okresie rzeczywiście zwierzęta energicznie przygotowują na najcięższe czasy.
Inne nazwy pełni: „Mroźny Księżyc” i „Ciemny Księżyc” (związane i z mało łaskawą aurą, brakiem światła, krótkimi dniami i niską temperaturą).
Komentarze
Prześlij komentarz