Deszcz Leonid贸w馃尃

Moi Drodzy, w tym momencie proponuj臋 (a przynajmniej w pewnym stopniu) oderwa膰 si臋 od spraw ziemskich, gdy偶 w艂a艣nie w tych dniach mo偶emy (no, niestety cz臋艣ciowo utrudnia nam nieciekawa aura) zaobserwowa膰 kolejna noc z deszczem meteoryt贸w. Tym razem Leonidy, a ich maksimum nast膮pi z 17 na 18 listopada (mam nadziej臋, 偶e uda mi si臋 jaki艣 meteor zobaczy膰, ale jak widz臋 na stronie TVN Meteo u mnie „przej艣ciowe zachmurzenie”).

Kilka s艂贸w o Leonidach:

Ten r贸j „go艣ci u nas” rok rocznie pomi臋dzy 10, a 23 listopada. Jest najszybszym, pr臋dko艣膰 meteoroid贸w (przypominam: kiedy kt贸ry艣 z meteoroid贸w wejdzie w atmosfer臋 Ziemi, mamy do czynienia ze zjawiskiem 艣wietlnym, 艣ladem, zwanym meteorem, meteorytem staje si臋 on dopiero wtedy, gdy dotrze do powierzchni naszej planet) w ziemskiej atmosferze dochodzi do 72 km/s.

Obecnie obserwacja Leonid贸w b臋dzie te偶 utrudniona, bo maksimum przypada dob臋 wcze艣niej ni偶 pe艂nia Ksi臋偶yca.

Historia Leonid贸w wi膮偶e z komet膮 55P/Tempel-Tuttle odkryt膮 6 stycznia 1866 roku przez ameryka艅skiego astronoma pana Horace Parnell Tuttle.

Nazwa roju nawi膮zuje do gwiazdozbioru Lwa, gdzie znajduje si臋 radiant (miejsce, z kt贸rego polec膮 meteory, chocia偶 wida膰 je b臋dzie na ca艂ym niebie). Wypatrzymy go pomi臋dzy konstelacjami: Wielkiej Nied藕wiedzicy (Wielki W贸z), a Sekstantem, granicz膮cego od zachodu z Pann膮 i od wschodu z Hydr膮.

Wspomniana kometa powracaj膮c, co kilkadziesi膮t lat, w nasze rejony Uk艂adu S艂onecznego rozsiewa setki tysi臋cy drobinek, z kt贸rych cz臋艣膰 trafia do ziemskiej atmosfery pod postaci膮 meteor贸w.

Ciekawostki:

w 1833 roku w samej Ameryce P贸艂nocnej odnotowano prawie 26.700 meteor贸w na godzin臋, natomiast 33 lata p贸藕niej obfito艣膰 roju oszacowano na ponad... 100 tysi臋cy (tak偶e oczywi艣cie na godzin臋, rekordem by艂o 140 tysi臋cy)❗ Bardzo wysok膮 aktywno艣膰 (nawet 3 tysi膮ce meteory na godzin臋) Leonidy osi膮gn臋艂y r贸wnie偶 w latach 1998-2002 (wi膮za艂o si臋 z powrotem komety, 1998 rok).

Prastary zwyczaj m贸wi, 偶e widz膮c „spadaj膮c膮 gwiazd臋” nale偶y wypowiedzie膰 w my艣lach 偶yczenie, a ono si臋 spe艂ni. Ale realnie i niezaprzeczalne: deszcze meteoryt贸w s膮 jednymi z najbardziej urzekaj膮cych zjawisk astronomicznych. Opr贸cz pi臋kna samego w sobie, gdy pomy艣limy, i偶 widzimy: od艂amek, py艂ek, drobink臋 materii przemierzaj膮ce od niewiarygodnej dla nas liczby lat bezmiar Kosmosu, kt贸rego wielko艣膰 jest, r贸wnie偶 dla przewa偶aj膮cej cz臋艣ci ludzko艣ci niemo偶liwa do wyobra偶enia, a w艂a艣nie mamy to szcz臋艣cie, 偶e mo偶emy go dostrzec mo偶na poczu膰 si臋 co najmniej dziwnie...



graf. http://astrofan.pl/wydarzenie/maksimum-leonidow/


Komentarze

  1. Pierwszy raz czytam o tym zjawisku. 艢wietnie, mam nadziej臋, 偶e jednak niebo troch臋 si臋 rozchmurzy, bo p贸ki co s膮 marne szanse, 偶eby co艣 zobaczy膰. Dzi臋ki za dawk臋 wiedzy! :)

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Ja te偶 mam nadziej臋, 偶e uda si臋 co艣 zobaczy膰... Niestety, jak na razie u mnie zamglone :( Dzi臋kuj臋 te偶 za mi艂e s艂owa i zapraszam na bloga cz臋艣ciej - a po p贸艂nocy kolejne informacje z cyklu, co zobaczymy na naszym niebie w ci膮gu nast臋pnych kilkudziesi臋ciu godzin ;) Pozdrawiam serdecznie!

      Usu艅
  2. Boa tarde Anna. Eu n茫o conhecia esse fen么meno. Parab茅ns pelo seu excelente trabalho, a explica莽茫o ficou 贸tima.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Thanks, I won't be seeing the Leonids... Unfortunately is no weather :( There are clouds and fog :(

      Usu艅

Prze艣lij komentarz

Skontaktuj si臋 ze mn膮!

Nazwa

E-mail *

Wiadomo艣膰 *

Archiwizuj

Poka偶 wi臋cej

S艂owa klucze

Poka偶 wi臋cej
Blogi