Sąd kapturowy nad Salvini, 15.09

Dzisiaj ponownie przeniesiemy się na blogu na Półwysep Apeniński, gdyż już w przyszłym tygodniu – dokładnie 15 września – rozpocznie się sąd (jak dla mnie można śmiało powiedzieć, że kapturowy🤬😡) nad senatorem Republiki panem Matteo Salvini. Open Amrs – sprawa hiszpańskiej organizacji pozarządowej. Proces sądowy polityka w kuriozalnej sprawie... porwania (aktu terrorystycznego❗) emigrantów. Będzie odpowiadał za obronę granic swojej Ojczyzny – jej mieszkańców – a zarazem wszystkich w UE, gdyż nie wolno nam zapominać, że Włochy są zewnętrzną tegoż tworu❗

Poniżej zamieszczam kopię pewnego artykułu związanego z tą szokującą sprawą z jednej z włoskich gazetilgiornale

Odsyłam również do innych moich artykułów na ten temat, a których wiele na moim blogu❗ 

Autor: pan Mauro Indelicato - włoski politolog, dziennikarz i autor książek. 


Plan Salviniego, aby „przewrócić” Open Arms

6 września 2021 - 16:29

Oto strategia Matteo Salviniego w obliczu zbliżającego się procesu w sprawie Open Arms, w której były minister spraw wewnętrznych jest oskarżony o porwanie i nadużycie urzędu

Matteo Salvini spodziewany jest w Palermo 15 września. Tu rozpocznie się proces w sprawie Open Arms (ja dokładnie piszę o tym TUTAJ), w którym oskarżony zostanie o nadużycie urzędu i porwanie. Po wiadomości o wniosku o przejęcie dokumentów w Trapini w sprawie prowadzonego od 2017 roku śledztwa dotyczącego organizacji pozarządowych, w ostatnich godzinach wyszły na jaw kolejne szczegóły dotyczące strategii obronnej byłego ministra spraw wewnętrznych.

31 nazwisk powołanych do zeznań

Historia rozpoczęła się w sierpniu 2019 r., kiedy Salvini jako szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nakazał zatrzymanie migrantów wysiadających na pokładzie statku Open Arms (piszę o tym TUTAJ), hiszpańskiej organizacji pozarządowej działającej wówczas u wybrzeży Lampedusy. 20 sierpnia tego roku prokurator Agrigento, Luigi Patronaggio, wszedł na pokład łodzi i nakazał jej zajęcie. W ten sposób migranci zeszli na ląd i z jego biura w sycylijskim mieście sędzia rozpoczął sprawę przeciwko Salviniemu.

Open Arms, policzek prokuratorów: Salvini idzie na proces

Sprawa trafiła następnie do sądu ministrów w Palermo, a Senat w lipcu 2020 r. dał zielone światło procesowi. Po otrzymaniu aktu oskarżenia w kwietniu Salvini wraz z prawniczką Giulią Bongiorno zaczęli studiować strategie obronne. 

Jak donosi AdnKronos, sekretarz Ligi mógł wezwać do zeznań aż 31 osób. Wśród nich wyróżniają się politycy, dyplomaci i policjanci. Na liście, którą komisja obronna byłaby gotowa przedstawić sędziom, pojawiłoby się też nazwisko byłego premiera Giuseppe Conte. Ale także obecnej minister spraw wewnętrznych Luciany Lamorgese i ministra spraw zagranicznych Luigiego Di Maio.

Na liście także ministrowie władzy wykonawczej (rządu) Conte I, w której Salvini był ministrem spraw wewnętrznych. Są to między innymi Danilo Toninelli, były minister transportu, Moavero Milanesi, były pracownik Spraw Zagranicznych, aż do Giovanniego Tria, w ministerstwie gospodarki podczas żółto-zielonego doświadczenia (rządu). Podsekretarze Stefano Candiani, Nicola Molteni i Stefano Lucidi również mogli zostać zakwestionowani. Ale wśród polityków wyróżnia się nazwisko Josepha Muscata, byłego premiera Malty.

Ambasador Vanessa Franzier mogłaby przybyć do Palermo z Valletty. A skoro mowa o dyplomatach, na liście, którą sędziowie będą musieli przeanalizować w celu dopuszczenia do procesu, znajduje się również ambasador Maurizio Massari, stały przedstawiciel Włoch przy Unii Europejskiej. Potem jest nazwisko Elisabetty Belloni, ówczesnej sekretarz generalnej Farnesina i mianowana kilka tygodni temu szefem Dis.

Długa jest też lista policjantów i biurokratów na liście 31. W rzeczywistości jest obecny prefekt Rzymu Matteo Piantedosi, ówczesny szef sztabu Salviniego. Jak również komisarz Agrigento, Maria Rosa Iraci, oraz kierownik Mobilnego Oddziału miasta świątyń, Giovanni Minardi.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o organizacji pozarządowej, która rzuciła wyzwanie Włochom

Wśród możliwych świadków może być dwóch ważnych członków Open Arms: dowódca hiszpańskiego statku Marc Reig Creus oraz szefowa misji Ana Isabel Montes. Creus może zatem być obecny w podwójnej roli świadka i strony cywilnej.

Cel Salviniego

Dla kilku polityków znajdujących się na liście nie byłoby to pierwsze zeznanie w procesie dotyczącym Salviniego. Conte, Lamorgese i Di Maio zostali już przesłuchani we wstępnych przesłuchaniach w sprawie Gregoretti (ja piszę o tym m.in. TUTAJ), które odbyły się w Katanii. Przy tej okazji sędziowie wyrazili swoją opinię o braku miejsca do postępowania. I to właśnie nakładanie się spraw Gregorettiego i Open Arms jest pierwszą defensywną kartą sekretarza Ligi Północnej.

Sprawa Gregorettiego zarchiwizowana: oskarżenia przeciwko Salviniemu wyskoczyły

Oba postępowania zostały określone jako prawie bliźniacze. W Katanii sędzia mówił o wyborach politycznych dokonanych przez Salviniego wspólnie z ówczesnym rządem. Stąd strategia mająca na celu wykazanie podobieństwa ze sprawą Open Arms.

Salvini chce pokazać, że zatrzymanie się przed lądowaniem jest częścią linii politycznej mającej na celu przywołanie Europy do jej odpowiedzialności i redystrybucji migrantów. Linia, którą według byłego ministra podzielał cały rząd Conte I.

Z drugiej strony wszelkie zeznania dyplomatów i funkcjonariuszy policji miałyby na celu zademonstrowanie kolejnego możliwego filaru salwińskiej obrony. To znaczy, że Włochy nie zostały w tym momencie wezwane do przydzielenia bezpiecznej przystani i że ciężar ten spadłby albo na Hiszpanię jako kraje bandery Open Arms, albo na Maltę.



zdj. oficjalne konta Matteo Salvini: Facebook, Instagram, Twitter


Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi