Olimpiady Specjalne i nazwisko Kennedy

Moi Drodzy, pozwolę sobie jeszcze dzisiaj wspomnieć kilka słów o sporcie. Dlaczego❓ ponieważ wczoraj zakończyły się igrzyska paraolimpijskie w Tokio, pomyślałam, że napiszę też i o Olimpiadach Specjalnych.

Olimpiady Specjalne organizowane są od 1968 roku. Odbywają się dzięki powstałej w tym samym roku organizacji Special Olympics zajmującej się propagowaniem sportu wśród umysłowo upośledzonych osób. Inicjatorem przedsięwzięcia była Eunice Kennedy Shriver – siostra zastrzelonego w 1963 roku prezydenta USA, J.F. Kennedy'ego.

Eunica Kennedy oprócz tego, że została założycielką Ogólnoświatowej Organizacji Olimpiad Specjalnych była również jej prezesem. Pomysł na stworzenie tego typu zawodów zrodził się na początku lat 60-tych. Organizując półkolonie dla osób z upośledzeniem umysłowym spostrzegła, iż ich sprawność fizyczna i umiejętności sportowe znacznie przewyższają oceny ekspertów.

W celu szerzenia idei Special Olympics Eunice Kennedy odwiedziła wiele krajów, w tym też w Polskę. Kobieta przekonała też swojego ojca, aby Fundacja Josepha P. Kennedy'ego wspierała inicjatywy na rzecz osób upośledzonych umysłowo poprzez finansowanie badań oraz budowanie obiektów sportowych. Pierwsze Międzynarodowe Igrzyska Special Olympics zorganizowano na stadionie Soldier Field w Chicago w USA. Co roku organizowane są zawody regionalne i krajowe, a co cztery lata igrzyska światowe – letnie i zimowe. Biorą w nich udział upośledzeni sportowcy z całego świata rywalizując z sobą w duchu fair-play.

To, że są niepełnosprawnymi w niczym im nie przeszkadza. Wprost przeciwnie. Pragną się zmierzyć z własnymi słabościami, które pokonują. Udział w międzynarodowej imprezie stanowi dla ogromnej większości z nich chwile pełne radości, szczęścia i zabawy. Sprawia, że mają chęć oraz siłę do walki z własnymi ograniczeniami. Tym, czym mogą się różnić od pełnosprawnych sportowców jest tylko może to, że ci drudzy nie zawsze umieją poradzić sobie w pozasportowym życiu.

Obecnie ruch olimpiad specjalnych funkcjonuje w 168 krajach i zrzesza ponad 2,5 mln sportowców. Mottem każdego zawodnika Olimpiad Specjalnych są słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii otwarcia zawodów sportowych: Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.








Komentarze

  1. Boa noite Ana. Gostei e fiquei muito feliz em você fazer uma excelente abordagem desse tema muito importante. Muita saúde para você e sua família.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi