Wawel, odrodzona ogrodowa pamiątka po królowej Bonie

Rozpoczęły się wakacje, lato 😊. W mojej opinii najlepszy czas do odpoczynku, poznawania nowych miejsc, a zarazem, w miarę możliwości, powrót do tych ukochanych, pełnych najwspanialszych wspomnień. Ja, tradycyjnie rozpoczęłam Krakowem, który jak wiecie uwielbiam i dzisiaj właśnie kilka słów o kolejnej jego odsłownie. 



Anna Hudyka


Ogrody królewskie na Wawelu.



Anna Hudyka


Może nie są największe, nie zajmują potężnego obszaru, nie są najbogatsze, przepełnione niezliczoną liczbą najróżniejszych formacji roślinnych, jednak niezaprzeczalnie posiadają urok. Przyciągają, niczym magnes, by się do nich udać



Anna Hudyka


Poświęcić choć kilka chwil, poprzebywać w ich otoczeniu przenosząc się wyobraźnią w klimat dawno minionej epoki Renesansu delektując się. Należy wiedzieć, że Ogrody udostępniono zwiedzającym dopiero kilka lat temu, stanowią część trasy turystycznej od 2015 roku.



Anna Hudyka


Historia tego miejsca sięga XVI wieku, kiedy zostały założone. Obecnie odtworzone na podstawie wieloletnich archeologicznych prac, badań i analiz (prace archeologiczne rozpoczęły się już w latach 90. XX wieku) oraz przekazów historycznych. Zrekonstruowane, by, jak najwierniej przypominać pierwowzór, nawiązując do renesansowych założeń. Roślinność, kompozycja nasadzeń wraz ze wszystkimi elementami architektury mają być im jak najwierniejsze. Tę ostatnią wykonano w oparciu o ikonografię z XV i XVI wieku i, by wyglądały, jak za czasów Jagiellonów.



Anna Hudyka


Z zachowanych dokumentów i inwentarzy zamkowych archeolodzy wiedzieli, że pomiędzy wschodnim skrzydłem zamku, a murem obronnym istniały od XVI wieku ogrody królewskie. Ich organizacja nastąpiła najprawdopodobniej po pożarze wschodniego skrzydła zamku, jaki miał miejsce w 1536 roku. Narodziły się, gdyż tak naprawdę mówimy o dwóch – tarasie górnym i dolnym – dzięki włoskiej arystokratce👑 królowej Bonie Sforza d’Aragona i jej małżonkowi👑 królowi Zygmuntowi I Staremu (1467-1548, 24.01.1507 w katedrze na Wawelu odbyła się koronacja Zygmunta I Starego na króla Polski).



Anna Hudyka


Ogród królewskiej małżonki posiadł formę krzyżujących się ceglanych chodników pomiędzy, którymi znalazły się kwatery wypełniane ziemią, a w specjalnie przygotowanych dębowych skrzyniach uprawiano lecznicze zioła i przyprawy.





Anna Hudyka


Ogród króla mieścił się poniżej, w pobliżu gotyckiego muru obronnego, został też zorganizowany jako inny, mając charakter miejsca przeznaczonego do relaksu z altaną zwaną „Rajem”, winnicą i ptaszarnią. Obok niego archeolodzy odkryli, także bardzo dobrze zachowany kilkumetrowy odcinek ceglanej „drogi królewskiej” prowadzącej do królewskiej łaźni. Dziś wiadomo – to najstarsza ceglanej droga renesansowa w Polsce.



Anna Hudyka


W swej pierwotnej formie ogrody trwały dwa stulecia. Pierwszych zniszczeń doznały podczas potopu szwedzkiego (wojna polsko-szwedzka, VI wojna polsko-szwedzka, zwana także potopem szwedzkim – inwazja Szwecji na Rzeczpospolitą w latach 1655–1660, stanowiąca jedną z odsłon II wojny północnej.), kiedy dewastacji uległa wspomniana królewska łaźnia. Kolejne szkody nastąpiły w XVIII wieku. Mowa o przebudowie fortyfikacji. Ostateczny kres nastąpił w XIX wieku – zajęcie Polski przez zaborców. Galicja stała się austriacką, a Wawel koszarami wojskowymi zaborcy.🤬



Anna Hudyka

My dzisiaj zobaczymy w niewielkich kwaterach utworzonych przez układ ceglanych chodników roślinność sięgającą rodowodem XVI wieku wspominane przez historyków, winorośl oraz sprowadzaną do Polski około 1600 roku odmianę róży francuskiej, (moje ukochane i uważane a jedne z najcudniejszych roślin) oleandry, fuksje i kasje. Połączenie tego wszystko daje nam niepowtarzalny przykład niewielkiego przyprawowo-wypoczynkowego renesansowego ogrodu królewskiego w towarzystwie zielonego labiryntu oraz mnóstwa kwiatów wśród starych murów Zamku Królewskiego.



Anna Hudyka


Trzeba wiedzieć, że pomysł odbudowy Królewskich ogrodów narodził się w okresie międzywojennym. Niestety, plany zniweczyła II wojna światowa🤬. Podczas tych najczarniejszych kart historii ludzkości chyba tym, który najbardziej zbezcześcił królewski gród, jedno z najważniejszych miejsc w polskiej historii i dla Polaków był niemiecki zbrodniarz wojenny i przeciw ludzkości generał-gubernator Hans Frank. Ten barbarzyńca zbrukał królewski zamek – dom władców Polski, miejsce ich wiecznego spoczynku tworząc w nim swoją rezydencję, natomiast teren dawnych ogrodów zmienił się w korty tenisowe. Obok „rezydencji” zbrodniarza znajdował się, także basen❗🤬

Mówiąc o mojej wycieczce do Krakowa nie mogę nie wspomnieć jeszcze czegoś. Napisałam kiedyś o włoskiej nucie 😊tej byłej polskiej stolicy, dla mnie perły Polski – dzisiaj dodaję do kolejny akcent. Jaki❓ Wspaniałe oryginalne maski weneckie🎭🤩, które również można nabyć w Krakowie kilka małych kroczków od Starego Rynku idąc na Wawel❗ Ja oczywiście (bo jakby mogło być inaczej❗) kilku z nich zostałam właścicielką😊👍.

Opracowano na podstawie:

pl.wikipedia.org

wawel.krakow.pl/ogrody-krolewskie



Anna Hudyka


Anna Hudyka



Anna Hudyka



Anna Hudyka

Komentarze

  1. Piękne zdjęcia, muszę kiedyś odwiedzić Kraków, bo dawno mnie tam nie było 😊 pozdrawiam 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć :)
      Dzięki za pozdrowienia i bardzo mi miło, że podobają Ci się zdjęcia :) Ja naprawdę uwielbiam Kraków i uważam za jedno z najpiękniejszych miast w świecie. Ja mam też to szczęście, że mieszkam w zasadzie nie tak daleko od Krakowa, jakieś 90 km.
      Martynka ja też przesyłam Ci pozdrowienia i życzenia miłego wtorku!

      Usuń
  2. Grazie Anna, uno dei miei figli è stato a Cracovia la settimana scorsa e gli è piaciuta moltissimo. Ha portato a casa una calamita con su il drago e mi ha raccontato la leggenda. Saluti belli.
    sinforosa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi!
      I thank you for your comment. I’m very happy, it’s my pleasure that Krakow liked your son!!!
      Krakow is wonderful, delightful! I’m glad that I live not very far from Krakow (I have less than 100 kilometers). I have seen duo different cities, but on the 1st place in the ranking of my favorites - cities in my opinion the most beautiful are: Krakow, Venice, Lviv, Leptokaria and Salt Lake City.
      I salute you warmly! I wish you a wonderful Saturday!!!

      Usuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi