Chwila oddechu od polityki 😉 Dzisiejszej nocy będziemy mogli (o ile pozwoli na to pogoda i według prognoz raczej mamy szansę 😀 ) podziwiać w swej pełnej okazałości naszego naturalnego satelitę podczas pierwszej jesiennej pełni🌕. Nazywamy ją w październiku: Myśliwych, Podróżnych oraz Więdnących lub Obumierających Traw.
Nazwa Pełni Myśliwych nawiązuje do dawnej tradycji polowań mających miejsce o tej porze roku.
Ludzie po zakończeniu zbiorów plonów musieli pomyśleć o nadchodzącej zimie. Uzupełnić na ten niełatwy okres zapasy mięsa w swych spiżarniach, a robili to wyruszając na łowy.
Zdaniem amerykańskiego magazynu "Farmer's Almanac" najlepszy czas na polowanie przypadał wtedy, kiedy liście już opadły, a jelenie przybrały na wadze. Dodatkowo puste pola pozwalały myśliwym łatwo dostrzec zwierzęta. Podobnie jak w przypadku pełni żniw, Księżyc w pełni jest szczególnie jasny i długo pozostaje na niebie.
Jak podaje National Geographic:
"Pierwsza pełnia księżyca po żniwach to pełnia myśliwych, ponieważ przypada na najlepszy miesiąc na polowania na utuczone po lecie jelenie i lisy, które nie są w stanie dobrze ukryć się na gołych w tym czasie polach. Podobnie jak w przypadku Pełni Żniw, Księżyc w Pełni Myśliwych jest szczególnie jasny i długo pozostaje na niebie, dając polującym możliwość śledzenia zwierzyny nocą".
Pierwsze informacje o Pełni Myśliwych można znaleźć w zapiskach z XVII wieku (dokładnie w oksfordzkim słowniku języka angielskiego z 1710 roku ).
Nazwa Pełnia Podróżnych wywodzi się natomiast i ma swoje źródło w obserwacji migrujących ptaków oraz innych zwierząt przygotowujących się do zimy.
Maksymalna faza pełni Srebrnego Globu nastąpi o godzinie 16.57 . Powinien on przybierać czerwony, brunatny kolor, a jego barwę rdzenni Amerykanie łączyli z symboliką upolowanej w tamtym czasie zwierzyny.
Είναι ένα εντυπωσιακό θέαμα να αποτελεί κι ένα άκρως επιδραστικό φαινόμενο
OdpowiedzUsuńThis is really beautiful :)
UsuńMy friend, I salute you!