Godziny: 5.33 i 3:31 ❗🌕🌙

Przypominam, że dzisiejszej nocy superpełnia naszego naturalnego satelity – tzw. Różowy Księżyc🌝🌕🌛, Pink Moon. Najważniejszy, kulminacyjny moment zaobserwujemy o godzinie 5.33❗ Natomiast Srebrny Glob najlepiej widoczny będzie wcześniej – jeszcze tylko 91 minut czekania – o 3:31❗😊😉🔭

W bieżącym roku superpełnię zobaczymy tylko jeszcze tylko raz (26 maja dokładnie w Dniu Matki❗ Jednak wtedy Księżyc będzie bliższy Błękitnej Planecie tylko 0,04 %, w odległości 363.645 km od Ziemi. Niestety będzie to godzina 13:14 ).

Teraz kilka liczb:

średnia odległość oddalenia Księżyca od Ziemi to 384.399 kilometrów (odległość od środka Ziemi do Księżyca wynosi 384.403 km.) Dzisiejszej nocy zmniejszyła się ona do 363.869 km. To wynik, że Srebrny Glob znajduje się w perygeum (w punkcie położonym najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie) - jest dla nas optycznie większy, jaśniejszy (tarcza Księżyca 14 % większa i 30 % jaśniejsza) i stąd pochodzi nazwa zjawiska – superksiężyc.

I z ciekawostek:

nazwę kwietniowej pełni naszego naturalnego satelity – Pełnią Księżyca Różową – nadali Indianie zamieszkujący Amerykę Północną. Wywodzi się od zakwitających wczesną wiosną, różowych dzikich kwiatów – konkretnie floksów. W innych kulturach zyskała nazwy: Kiełkującej Trawy (ze względu na budzącą się do życia przyrodę, w tym trawę), Jajecznej (jajka symbolizujące płodność) lub Rybnej (ryby powracające do aktywności po okresie mrozów).

Słowo „Superksiężyc” po raz pierwszy zostało wykorzystane w 1979 roku. W ten sposób określono moment, w którym Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a nasz ziemski satelita dodatkowo jest w perygeum.



zdj. Anna Hudyka


Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi