Piękne stokrotki od Afrodyty

Stokrotki🌼. 

Stokrotka🌼 jest chyba najbardziej znanym polnym kwiatem zwiastującym nadejście upragnionej wiosny. Kiedy po mrokach zimy wszystko ożywa, powraca do świata żywych ona wita nas upiększając każdą łąkę i podwórko, gdzie można ją zobaczyć. Sama jej nazwa wywodzi się z języka łacińskiego, słowa „bellus” oznaczającego: ładny, grzeczny, piękny, od którego to właśnie szwedzki przyrodnik pan Karol Linneusz tak ją „ochrzcił”.

Ale, czy stokrotki  już przez sam wygląd nie kojarzą się nam właśnie z: prostotą, delikatnością, subtelnością, wywołując na naszych twarzach uśmiech i radość🌼❓ Od wieków utożsamiane z nadzieją, szczęściem, kwintesencją piękna stanowiąc ich symbol. Zarazem kojarzone, także z dziećmi i niewinnością dzieciństwa.

Wspomniana delikatność – płatki, niczym z sentencji rzymskiego poety określanego mianem największego łacińskiego liryka – Horacego „Carpe diem” „Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie, pochodzący z jego utworu z „Pieśni”. Równocześnie kwiaty przypominają: o nieustającym optymizmie, pozytywnych emocjach, radości, a zarazem wierze w lepsze jutro, którym patronują. Dlatego właśnie, to stokrotki często towarzyszą ludziom w trudnych chwilach napominając nieustannie o istnieniu w życiu i duszy miejsca na nadzieję. Ale nie tylko, gdyż kojarzone są również z nowym początkiem.

Każdy z kolorów stokrotki stał się atrybutem czegoś osobno, i tak: białe – symbolizują czystość i niewinność, różowe - miłość, wdzięczność i uznanie, niebieskie - spokój, opanowanie i wewnętrzną harmonię, czerwone -  namiętność, miłość, pożądanie, fioletowa - hołd dla wiosny i nowych początków, symbolizuje nadzieję, wolność, poczucie wspólnoty oraz różnorodność, żółte – radość i przyjaźń.

Obecność kwiatów w bukiecie wyraża optymizm i nadzieję. To wszystko czyni je doskonałymi do wręczenia przy wielu okazjach.

Stokrotki, chociaż są popularne w niemal całym świecie uważa się za pochodzące z Europy i Azji. Pierwsze wzmianki wywodzą się z mitologii greckiejbogini miłości Afrodyta miała przemienić w stokrotkę jedną z nimf, by uchronić ją przed bogiem wojny Aresem. W epoce wiktoriańskiej podarowanie ich komuś postrzegano jako sposób wyrażenia lojalności oraz miłości. W kulturze nordyckiej widziano w nich natomiast związek z porodem i macierzyństwem. Można to zaobserwować w tamtejszej mitologii (mitologia nordycka – mitologia ludów krajów skandynawskich i nordyckich: Dani, Szwecji, Norwegii, Islandii, Wysp Owczych, mitologia nordycka stanowi odmianę mitologii germańskiej.)bogini Freya czczona jako bóstwo wegetacji, miłości, płodności, a także magii nosiła koronę ze stokrotek. Wierzono, że jeśli przyszła matka położy stokrotki pod swoją poduszką, poród będzie łatwy.

Mówiąc o nazewnictwie współczesne angielskie słowo „stokrotka” pochodzi od innego staroangielskiego "daes eage" oznaczającego dawniej „oko dnia”, ponieważ kwiaty stokrotki otwierały się tylko wtedy. Dzisiaj w języku angielskim słowem oznaczającym stokrotkę jest „Daisy”.



Anna Hudyka

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Olga, I thank you and wish you a fantastic new week!

      Usuń
  2. Bardzo interesujaca lektura :-) Napar ze stokrotki ma zbawienny wplyw na zdrowie:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć :)
      Miło mi, że podoba Ci się to, co napisałam. Przyznam Ci się, że nie słyszałam o naparze ze stokrotek! Na co się go pije?
      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi