W dniu dzisiejszym przeżywamy 77. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.
W tym szczególnym (a przynajmniej takim być powinien❗) dniu oraz czasie przytaczam słowa, które napisałam już kiedyś.
Myślę, że jak nigdy są ważnymi.
zdj. zdj. https://www.tygodnikprzeglad.pl/wyzwolenie-kl-auschwitz/
Sytuacja na wschodzie Europy i możliwy atak Rosji na Ukrainę (co nie daj Bóg❗) oraz wojna już przez nas toczona – ta globalna ze „złotym dzieckiem” z Wuhan❗
O niemieckim obozie śmierci Auschwitz-Birkenau mówi się, iż to największy cmentarz świata. Ocenia się, że trafiło do niego 1,3 mln osób (1 mln Żydów,150 tys. Polaków, 23 tys. Romów i ponad 30 tys. innych narodowości. Liczba zabitych sięgnęła prawie 1,1 mln osób). Nasz kraj był jednym z tych, które doświadczyły najwięcej zła podczas II wojny światowej.
Specjalnie piszę, że Niemiecki obóz zagłady – nie żaden nazistowski. Moją intencją nie jest nawoływanie do nienawiści, lecz nazywanie prawdy po imieniu, a nigdy nie było takiego państwa, jak Nazia, lecz Niemcy❗
Dzisiaj przeżywamy 77. rocznicę wyzwolenia tego piekła na ziemi zgotowanego ludziom przez Niemcy. Nazywany fabryką śmierci. To tylko jedno z przerażających słów określających owe miejsce. Zresztą żadne nie będą odpowiednimi do opisania ogromu bólu, cierpienia naznaczających tę ziemię. Cisza jest zaś stanowi przeraźliwy krzyk wniebogłosy pragnący usłyszeć odpowiedź na pytanie „dlaczego❓”
Auschwitz Birkenau był głównym i najbardziej znanym z 6 obozów koncentracyjnych i zagłady założonych przez Niemców w celu realizacji polityki ostatecznego rozwiązania: wymordowania Żydów zamieszkujących Europę. Został zbudowany w okupowanej przez Niemców Polsce, początkowo jako obóz koncentracyjny dla Polaków, później. także dla jeńców radzieckich, a następnie również więźniów wielu innych narodowości.
Akty agresji przeciwko drugiemu człowiekowi znano od zarania dziejów, ale to, co rozpoczęło się 1 września 1939 roku trwając nieprzerwanie przez 6 długich lat przysłoniło wszystko, co tamte razem wzięte przyniosły z sobą. Tragizm wydarzeń związanych z obsesyjną chęcią rządzenia Europą przez Hitlera spowodował zanik granicy pomiędzy tym co: dobre, złe, moralne i etyczne, a ludzka godność wynikająca z faktu, że każdy człowiek ją posiada została brutalnie zdeptana. Stawiała ludzi w szeregu ekstremalnych, trudnych dziś dla nas sobie do wyobrażenia sytuacjach zadając pytanie: kim jesteś - zbrodniarzem czy bohaterem❓
Niemcy zakładali całkowitą eksterminację narodu żydowskiego. Polacy, Czesi, Słowacy i inne narodowości z naszej szerokości geograficznej miały stać się niewolnikami III Rzeszy. Poddanymi Niemiec❗ W wielu państwach wymordowano ich elity, a ludzie tracąc wszystkie swe prawa i godność spotkali się z niespotykaną dotąd brutalnością oraz obojętnością wobec cierpienia kreowanymi przez nazizm. Wojna doprowadziła do zmian w psychice zarówno żołnierzy, jak i cywilów.
Konflikt ten był, także najtragiczniejszym w historii, a zarazem najdroższym. Uczestniczyło w nim 61 państw na 67 wtedy istniejące i toczył się na wszystkich kontynentach, w tym skutej lodem Antarktydzie. Pod broń powołano łącznie ok. 110 mln żołnierzy. Na frontach świata śmierć poniosło ponad 22 mln osób, a dalsze, ponad 32 mln stanowili cywile: ofiary terroru, ludobójstwa, głodu i epidemii. Tych, którzy zginęli 80% zamieszkiwało Europę. Okaleczonych i zmuszonych do wyjazdu do III Rzeszy oraz przymusowej pracy nie sposób policzyć.
Gdzie kat, a gdzie ofiara?
O najmroczniejszych kartach historii ludzkości przypominać będą już zawsze obozy koncentracyjne - miejsca męczeńskiej śmierci setek tysięcy: mężczyzn, kobiet i dzieci. Panujące w nich ekstremalne warunki powodowały zacieranie się granic pomiędzy katem, a ofiarą. Najbardziej przerażające jest, że brali w tym udział ludzie nauki - zwłaszcza lekarze. To, czego doświadczano w tym piekle na ziemi normalnej osobie trudno nawet ubrać w słowa. Właśnie tam doszło do niespotykanego dotąd od zarania naszej cywilizacji okrucieństwa w traktowaniu drugiego człowieka i jego masowego - nie waham się użyć słowa - przemysłowego mordowania. W „fabrykach śmierci” urzeczywistniono potworną ideologię.
W psychice ofiar na zawsze pozostał ślad tragicznych wspomnień. Pamięć o tym, czego byli świadkami i obdarcie z godności nie pozwoliło na powrót do normalności. Wielu z tych, którzy przeżyli ten koszmar utraciło ludzkie cechy, zwątpili w prawdę, zasady, w Boga. Tylko dla nielicznych sposobem przeżycia stało się zdystansowanie do narzuconych warunków, przebaczenie bezwzględnemu oprawcy, uświadomienie istnienia wartości, jakie należy bronić nawet za cenę własnego życia.
Auschwitz-Birkenau. Mówi się o nim, że jest największym cmentarzem świata. Ocenia się, że trafiło do niego 1,3 mln osób: 1 mln Żydów, 150 tys. Polaków, 23 tys. Romów i ponad 30 tys. innych narodowości. Liczba zabitych sięgnęła prawie 1,1 mln osób. Nasz kraj był jednym z tych, które doświadczyły najwięcej zła podczas tego tragicznego czasu.
Pisząc ten tekst pragnę, także przypomnieć kłamstwo przewodniczącej KE Ursuli Von der Leyen – w ubiegłym roku ta kobieta zakłamała historię o Auschwitz❗🤬 Niemka w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście nie zauważyła, że wśród zamordowanych w niemieckim obozie zagłady byli, również Polacy❗🤬 I nie myślmy, iż zapomniała, przeoczyła czy coś podobnego, gdyż na tym szczeblu każde słowo (lub jego brak) jest znaczący❗🤬
Po szczegóły odsyłam TUTAJ.
Muzeum Pokoju, Chicago, zdj. Anna Hudyka
Boa tarde Anna. Parabéns pelo seu excelente trabalho. É uma cidade polonesa que eu gostaria muito de conhecer. O desejo do meu coração e que essa tragédia e covardia nunca mais aconteça. Bom final de semana com muita paz e saúde.
OdpowiedzUsuńHi Luiz!
UsuńLuiz I especially thank you very much for your words!!! They mean a lot to me - as a person and as Poland! Poland has a very bad, difficult history. I wrote about World War 2 several times. I also published interviews with Professor Bogdan Musiał. He's an outstanding historian!
I think that the geopolitical situation of Poland is tragic!
Luiz I greet you and I wish you a good weekend!
Boa tarde Anna. Através do seu maravilhoso trabalho aprendo cada vez mais sobre a Polônia. Seu trabalho é muito rico e cheio de informações. Bom sábado com muita paz e saúde.
OdpowiedzUsuńLuiz, I'm glad that I could interest you in Poland. Polish history is very long. Unfortunately, it has been difficult, painful, with a lot of blood and death. The present isn't easy either.
UsuńMy friend from Brazil, I wish you a good Sunday!