Niebo 2022. Perełki!

Moi Drodzy jako miłośniczka astronomii tradycyjnie w dzisiejszym dniu przedstawiam listę najciekawszych zjawisk astronomicznych czekających nas w 2022 roku. Zaznaczę, iż niektóre będą bardzo ciekawymi, które według mnie można określić mianem perełek.

Przed nami: całkowite zaćmienia Księżyca, zaćmienia Słońca, deszcze meteorów i superksiężyce, które rozświetlą niebo w następnych 12 miesiącach❗ Z pewnością mówimy o uczcie dla obserwatorów nieba. Mnóstwo niebiańskich wydarzeń w kalendarzu❗

Zapraszam do zapoznania się z poniższą listą


Częściowe zaćmienia Słońca:

30.04 - może być obserwowane przez mieszkańców południowej części Ameryki Południowej (Argentyna, Chile, Boliwia, Paragwaj), południowo-wschodniej część Oceanu Spokojnego (po wybrzeża Antarktydy) .

25.10 - zaćmienie będzie widoczne dla mieszkańców prawie całej Europy (oprócz Portugalii i południowej Hiszpanii), Bliskiego Wschodu, południowo-zachodniej części Azji (Indie), północno-wschodniej Afryki.

W Polsce rozpocznie się o godzinie 11.13, maksimum o 12.21, w maksymalnej fazie obejmie 50%. Zaćmienie zakończy się o 13.30.


Całkowite zaćmienia Księżyca:

15/16.05 - będzie widoczne dla osób w Ameryce Południowej, Środkowej i na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Podczas zachodu Księżyca widoczne w Europie i Afryce, natomiast podczas wschodu we wschodniej części Ameryki Północnej i na oceanie Spokojnym. Na większym obszarze Azji oraz w Australii niewidoczne.

W Polsce początek porannego zaćmienia będziemy mogli obserwować od godziny 4.47 (poniedziałek), maksimum o godzinie 6.11, później Księżyc skryje się pod horyzontem.

8.11zaćmienie będzie również w całości widoczne dla osób na Oceanie Spokojnym, zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, Kanadzie, Alasce oraz w północnowschodniej części Azji (Rosja, Japonia), na wschodnim skraju Azji oraz w Arktyce. Podczas zachodu widoczne z Południowo-wschodniej Azji i Australii, a podczas wschodu w krajach Ameryki Południowej i Środkowej oraz wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej.


Same nazwy tegorocznych pełni Srebrnego Globu i ich daty to:

17 stycznia: Wilczy księżyc

16 lutego: śnieżny księżyc

18 marca: księżyc robaka

16 kwietnia: Różowy księżyc

16 maja: Kwiatowy księżyc

14 czerwca: truskawkowy księżyc

13 lipca: księżyc Buck

11 sierpnia: księżyc jesiotra

10 września: Księżyc żniw

9 października: księżyc myśliwego

8 listopada: księżyc bobra

7 grudnia: Zimny księżyc


Superpełnie to:

14.06.202213.07.2022


Deszcze meteorytów:

Lirydy: 21-22 kwietnia

Eta Aquariids: 4-5 maja

Akwarydy z delty południowej: 29-30 lipca

Alfa Capricornids: 30-31 lipca

Perseidy: 11-12 sierpnia

Orionidy: 20-21 października

Południowe Taurydy: 4-5 listopada

Taurydy Północne: 11-12 listopada

Leonidy: 17-18 listopada

Geminidy: 13-14 grudnia

Ursydy: 21-22 grudnia


Ponadto 8.12 tarcza będącego w pełni Księżyca zakryje Marsa. Z terenu Polski to ciekawe zjawisko będziemy mogli obserwować rano w godzinach od 7.04 do 7.47 .

Po więcej informacji z kalendarza astronomicznego 2022 odsyłam TUTAJ



zdj. Anna Hudyka

Komentarze

  1. Bom dia minha querida amiga Anna. Espero que aqui no Brasil eu possa acompanhar e ver alguns desses fenômenos. Parabéns pelo seu excelente trabalho. Um ano de 2022 com muita paz e saúde. Um excelente domingo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Thanks Luiz :) I'm worried about the weather. I am afraid it will be partly cloudy :( I salute you!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi