Chiny: w 2020 roku wzrost o 259 więcej miliarderów!

Wielokrotnie, nawet całkiem niedawno, pisałam o COVID-19 i koronawirusie wywołującym tę podłą zarazę (z Wuhan). Niejednokrotnie zwracałam, także uwagę na oczywiste fakty pokazujące, jak to się mówi, czarno na białym, kto na pandemii (i tym wszystkim na dzień dzisiejszy nie żyje ponad 2,55 mln ludzi, a zarażonych jest więcej niż 115 mln ludzi, w Polsce odpowiednio: 44.360 i 1.735.406, tylko w ciągu ostatniej doby: 309 i 15.698) zyskał najbardziej, a kto płaci (po dziś dzień, czego końca nie widać i pod każdą postacią).

Zapraszam chociażby do zapoznania się z tym, co zawiera post poniżej: 


Zabawa Chin w Pana Boga i co mówi pan Roland Wiesendanger


Dzisiaj postanowiłam zamieścić pewien artykuł z jednej z włoskich gazet – Imola Oggy. https://www.imolaoggi.it/ Przeczytałam go dzisiaj przed południem.

Poniżej wersja przetłumaczona na język polski, a link do tej oryginalnej to tytuł artykułu.

Co przeczytamy❓

Mianowicie „twarde” dane, o tym kto stał się miliarderem w minionym, 2020 roku❓ Gdzie ich liczba zwiększyła się najbardziej❓ Dokładnie, w którym państwie❓

Czy informacje stanowić będą zaskoczenie❓

Jak dla mnie nie.

Żadne.

Wprost przeciwnie. 


Chiny: 259 więcej miliarderów w zeszłym roku

3 marca 2021 r.

Chiny są krajem na świecie z najwyższą liczbą miliarderów: jest ich 1.058, co stanowi wzrost o 259 w porównaniu z rokiem ubiegłym. Imponujący wzrost. 


Obecnie na świecie żyje 3.228 miliarderów, co stanowi wzrost o 414 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym i 47% w porównaniu z pięcioma latami, a łączne bogactwo superbogatych osiągnęło nowe rekordy pomimo koronawirusa. Oto, co wynika z raportu Hurun Global Rich List 2021, opracowanego przez chiński magazyn Hurun.

Prezes i główny badacz raportu, Rupert Hoogewerf, powiedział, że „Pomimo wstrząsów spowodowanych przez Covid-19, w tym roku odnotowano największy wzrost zamożności w ostatniej dekadzie, z 8 nowymi miliarderami tygodniowo w zeszłym roku. Świat nigdy nie widział tak wielkiego bogactwa stworzonego w ciągu jednego roku, o wiele więcej, niż być może można było się spodziewać po roku tak silnie zniszczonym przez koronawirusa”.

W Chinach 490 miliarderów, w porównaniu do 160 w Stanach Zjednoczonych

Ale gdzie znajdują się najbogatsi na świecie? Chiny są krajem o największej liczbie: jest ich 1.058, co oznacza wzrost o 259 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym. Imponujący wzrost: „w ciągu ostatnich pięciu lat w Chinach przybyło 490 miliarderów, w porównaniu do 160 w Stanach Zjednoczonych” - wyjaśnił Hoogewerf.


I dalej jak dla mnie mniej istotna część artykułu:

Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, które oddalają się od Chin, biorąc pod uwagę „zaledwie” 70 nowych miliarderów, co daje w sumie 696 superbogaczy. Same Chiny i Stany Zjednoczone mają ponad połowę miliarderów - „znanych”, jak podaje magazyn, ponieważ wielu mogło uciec, szczególnie w krajach Zatoki Perskiej - na świecie.

Na trzecim miejscu są Indie ze 177 miliarderami (+40), następnie Niemcy (141 miliarderów, +19 w porównaniu z 2019), Wielka Brytania (134, +15) i Szwajcaria, która ma 100 miliarderów (+12).

Wielu „dorobiło się”- 71% miliarderów określa się jako „stworzeni przez siebie”, co oznacza, że dorobili się fortuny na własną rękę, a 29% otrzymało pokaźny spadek.

Średni wiek to 65 lat. Tylko 121 miliarderów ma mniej niż czterdzieści lat, z których 77 samodzielnie zdobyło fortunę, a 44 są dziedziczone.

Najbogatszą kobietą na świecie jest 71-letnia Alice Walton, szefowa Walmartu, z majątkiem w wysokości 74 miliardów dolarów. Obserwuje się również wzrost liczby kobiet-miliarderów, które zarobiły na własny rachunek i mają one obecnie łącznie 231 lat.

Bogactwo na świecie, boom w handlu elektronicznym

W jakich sektorach? - Handel jest królem: stanowił 10,3% całkowitego bogactwa, następnie towary konsumpcyjne (9,6%), media i rozrywka (8,2%) oraz oprogramowanie i usługi (7,9%)). W szczególności obserwuje się boom w handlu elektronicznym.

Opieka zdrowotna i nieruchomości były głównymi źródłami bogactwa w 2020 r., z których oba silnie wpłynęły na wzrost po 8% miliarderów. Odnośnie technologii blockchain: 17 miliarderów, działających głównie w dziedzinie kryptowalut.

Przeżywamy nową rewolucję przemysłową, w której ABCDE - czyli AI, blockchain, chmura, dane i e-commerce - stwarza nowe możliwości dla przedsiębiorców i prowadzi do koncentracji bogactwa i potęgi gospodarczej na niespotykaną dotąd skalę” - wyjaśnił Hoogewerf.

Pierwsza piątka i filantropia… - najbogatsi na świecie to Elon Musk i Jeff Bezos, którzy kontynuują swoje heads-up z około 190 miliardami aktywów, a następnie CEO LVMH Bernard Arnault (114 miliardów) i Bill Gates (110). Jednak na piątym miejscu szef Facebooka Mark Zuckerberg (101).

Elon Musk jest czwartą osobą, która zdobyła tytuł najbogatszej osoby na świecie w ciągu ostatniej dekady, a w wieku 49 lat jest najmłodszy. Bill Gates był numerem jeden cztery razy, Jeff Bezos trzy razy, a Carlos Slim Helu dwa razy.

Ale kiedy porównasz darowizny ze wzrostem bogactwa, dobroczynność nie rośnie tak bardzo jak fortuny: „Miliarderzy nie nadążają za filantropią, zarabiają pieniądze znacznie szybciej, niż je rozdają” - powiedział Hoogewerf.


zdj. https://ekantor.pl/juan/



Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi