Zapowiedź na piątek. Głowa w chmury!

Moi Drodzy, postanowiłam rozpocząć tydzień zapowiedzią tego, co przed nami, Cóż to takiego❓ Marcowa pełnia Księżyca🌕, ale nie tylko. Tym razem będzie szczególną i polecam obserwację, gdyż „wystąpi” w towarzystwie zaćmienia naszego naturalnego satelity.

Pełnia marcowego Księżyca zwie się Pełnią Robaczego Księżyca🐛🦗🐜. To jej najpopularniejsza nazwa. Jest związana z tym, że zwiastuje nadejście wiosny. Robi to poprzez nawiązanie do odradzającej się po mrokach zimy przyrody, coraz cieplejszych dni oraz właśnie wychodzących na ziemię najróżniejszych robaczków pozostawiających na rozmokłej glebie ślady po owych „wędrówkach”. Zawdzięczamy ją rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej - Indianom.

Marzec, to czas, gdy ziemia zaczyna się nagrzewać po zimie, owady i robaki budzą się do życia, sygnalizując zmianę pór roku. To również okres, w którym zaczyna się migracja ptaków powracających do swoich gniazd, by szukać pożywienia.

Pozostałe nawy marcowej Pełni Srebrnego Globu: Pełnia Księżyca Zasiewu 🌱(nawiązująca do nieodległych dni, kiedy rolnicy dokonywać będą siewu), Czysta PełniaSkrzypiąca Pełnia (odnosi się do pokrywy śnieżnej łatwo załamującej się, gdy ciepłe słońce ją roztopi, a nocą zwiąże mróz), Pełnia Klonowego Księżyca🍁 lub Sokowa (czasem też używa się określenia SoczystaPełnia Księżyca (w tym czasie pozyskiwany jest sok klonowy niezbędny do produkcji syropu, jednego z symboli Kanady), Księżyc Wracających Wron, Księżyc Bolących Oczu (od oślepiających promieni Słońca odbijanych przez śnieg), Orli, Gęsi oraz Pełnia Śmierci. Ta ostatnia zasługująca na uwagę tym poprzez odniesienie do śmierci zimy, dawniej uważano, iż następuje ponowne przebudzenia się demonów i upiorów. 

W Polsce pełnia Księżyca nastąpi 14.03 o godzinie 7:54 (mówimy o maximum). Jak wspominałam powyżej towarzyszyć jej będzie zaćmienie naszego Naturalnego Satelity.

Przypominam, czym jest zaćmienie Księżyca:

Zaćmienie Księżyca: zjawisko astronomiczne, mające miejsce, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem w pełni. Nasza planeta rzuca wtedy swój cień na Księżyc przybierający wówczas pomarańczowo-czerwone barwy. Wyróżniamy zaćmienia: całkowite, częściowe i półcieniowe. Ciekawostka: te ostatnie możemy obserwować rzadziej, niż zaćmienia Słońca. W trakcie całkowitego zaćmienia Księżyc może przybrać czerwonawy odcień, znany jako "krwawy Księżyc" – to efekt rozpraszania światła słonecznego w atmosferze Ziemi.

Zaćmienie, które przed będzie całkowitym, jednak w Polsce mówimy o częściowymokoło godziny 6 rano w piątek. Zaobserwujemy jego fazę półcieniową. Nie będzie korzystne dla mieszkańców naszego kraju. Jego częściowa faza zbiegnie się ze wschodem Słońca, a w tej półcieniowej Księżyc będzie ledwie zauważalnie ciemniejszy. Skoda i to przykra sprawa😐.

Drugie tegoroczne zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce 7.09. Tym razem mieszkańcy Polski będą mieli okazję podziwiać pełne całkowite zaćmienie Srebrnego Globu. Pełne zacienienie tarczy nastąpi wtedy około godziny 20:00, co sprawia, że warunki do obserwacji będą dogodne.

W tym momencie zauważę, że mówiąc o zaćmieniach przed nami już bardzo niedługo kolejne – i to tym razem Słońca🌞(❗❗❗) – 29.03 w Polsce będzie można obserwować częściowe zaćmienie naszej dziennej gwiazdy, której tarczę Księżyc przysłoni w około 15 %.

 

P.S.

Uaktualniona galeria we wczorajszym poście o najprawdziwszego zwiastuna wiosny🦋, którego miałam szczęście zobaczyć wczoraj😀 



Anna Hydyka


Anna Hydyka


Anna Hydyka

Komentarze

  1. Ieri mattina intorno alle 4 ho visto nel cielo questa enorme luna arancione: meravigliosa.
    sinforosa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Yes, the view of the moon is captivating...
      Greetings!

      Usuń
  2. Unusual colour of the moon. Great photo!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Giorgio!
      My friend, it's my pleasure that you like the photos.
      This color photo is the Blood Moon a few years ago.
      Giorgio, I salute you and I wish you a good Wednesday!

      Usuń
  3. Boa tarde de segunda-feira, com muita paz e saúde minha querida amiga Anna. No ano passado, tivemos uma lua cheia maravilhosa, aqui no Rio de Janeiro. Aguardo a próxima. Obrigado por cada comentário e espero que você goste das matérias de terça-feira à Sexta-feira. Grande abraço carioca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Luiz,
      My good friend, I thank you for your greetings and kind, good wishes!!! I wish you all the best too!!!
      P.S.
      Luiz, I like your blog very much. Your blog is very interesting and I can learn a lot about your Homeland! I, I have the opportunity to know and see the real Brazil!

      Usuń
  4. Będę wypatrywać tej pełni 😍

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też, ale zaćmienia raczej nie zobaczę, nawet, jeśli udałaby się pogoda. Martyna, ja Ciebie pozdrawiam!!!

      Usuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi