11 listopada 1918 zmienił oblicze świata.


11 listopada 1918 roku francuski marszałek Ferdynand Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Rozejm podpisano niedaleko miejscowości Compiegne pod Paryżem i odbyło się to w wagonie kolejowym. W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Największy konflikt w Europie od czasu wojen napoleońskich. Brały w niej udział 33 państwa, zmobilizowano 70 milionów ludzi, 10 milionów osób poniosło śmierć, a prawie dwa razy tyle zostało rannych. Upadły 3 cesarstwa i zniszczono dorobek, na który pracowały całe pokolenia. Po wojnie zawarto nowe traktaty pokojowe, zmieniły się granice państw oraz formy rządów. Zmieniło się oblicze świata.

11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, w tym Polski, która po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez: Austrię, Prusy i Rosję, niewoli narodowej i powstańczych zrywach wolnościowych odzyskała niepodległość. Pierwszym miastem, które tego doświadczyło był Tarnów. 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski internowany przez Niemców w Magdeburgu od lipca 1917 r. Dzień później Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo narodowych sił zbrojnych, a w Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

11 listopada został ustanowiony ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 roku polskim świętem narodowym i pozostawał nim oficjalnie do 1944. Rok później komunistyczne władze PRL świętem państwowym ustanowiły datę 22 lipca. Listopadowe Święto Niepodległości przywrócił Sejm RP w roku 1989 i jest jedną z najważniejszych rocznic państwowych. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.



Zdj. https://www.tvp.info/39912204/100-lat-temu-zakonczyla-sie-i-wojna-swiatowa


Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi