Przed nami Śnieżny Księżyc, w tym roku szczególna jego data

Przed nami lutowa pełnia Księżyca. Śnieżny Księżyc🌕 zagości nad naszymi oczami 24/02



Anna Hudyka


Tak się złożyło, że będzie to szczególna data – zbiegnie się z drugą rocznicą bandyckiej napaści Putina (całkowitego degenerata, który ma na swoich łapach krew zabitego w miniony piątek w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego, gdzie zesłał go kremlowski zbrodniarz pod całkowicie fałszywymi zarzutami wyłącznie dlatego, że był jego politycznym przeciwnikiem) na wolną, suwerenną Ukrainę nocą 23/24.02.2022. Swoją drogą, moje słowa mogą zabrzmieć nie fajnie, ale mimo wszystko cieszę się, iż Rosjanie nie rozpoczęli tego barbarzyństwa kilka godzin wcześniej, gdyż już na zawsze moje urodziny zostałyby zbezczeszczone. Powracam jednak do pełni naszego naturalnego satelity.

Przypominam: kiedy mówimy o pełni🌕 Księżyca, mamy na myśli moment, w którym Srebrny Glob znajduje się dokładnie naprzeciwko naszej dziennej gwiazdy Słońca☀. W pełni odbija światło słoneczne sprawiając, że jego tarcza jest w pełni oświetlona i widoczna z Ziemi. Pełnia następuje, co około 29,5 doby.

Lutowa pełnia🌕 nosi wiele nazwKsiężyc Lodu, Śnieżna Pełnia (nazwa wywodzi się z Ameryki Północnej), Burzowa PełniaKsiężyc Srogiej ZimyKsiężycem Oczyszczającej CzerwieniKsiężycem PrzyspieszającymRogatym KsiężycemDzikim Księżycem oraz Pełnią Głodnego Księżyca (nazwa pochodzi z Ameryki Południowej), Pełnia Świec.

Wszystkie odnoszą się do odległych czasów. Trudnych chwil, kiedy trwający obecnie miesiąc stanowił niezmiernie trudny okres z obfitymi opadami śniegu, mrozem, burzami śnieżnymi, a wody skrywały się pod grubą pokrywą lodu. Wszystko to było bardzo uciążliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Tym pierwszym zgromadzone na zimę zapasy kończyły się, a zapolować na zwierzynę nie było łatwo.

Poniżej odniosę się do kilku z wymienionych powyżej nazw pani Księżyca.

Pełnia Śnieżnego Księżyca wraz z Głodną Pełnią Księżyca narodziły się w USA, zawdzięczamy ją zamieszkującym te ziemie Indianom. Były charakterystyczne dla tego okresu roku w pogodzie w Ameryce Północnej i w ogóle na półkuli północnej. Zarazem druga nawiązuje do niecierpliwego oczekiwania na wiosnę, a zarazem kończących się u ludzi zapasów w spiżarni. 

Pełnia Świec – wiąże się z krótkimi dniami, czasem, kiedy sporym częściom doby towarzyszył mrok. Właśnie szybko zapacający wieczór zmuszał ludzi do zapalania większej ilości świec.

Tegoroczny Śnieżny Księżyc pojawi się na niebie już 23/02, ale jego kulminacyjny, najważniejszy moment nadejdzie 24/02 o godzinie 13:32 (czas środkowoeuropejski).



Anna Hudyka


Komentarze

  1. Nice photos!
    Have a nice Wednesday, my friend!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Giorgio!
      Giorgio, I thank you for your kind words and I wish you all the best too!

      Usuń
  2. Będę wypatrywać ten piękny księżyc w pełni 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mam nadzieję, że będzie pogodne niebo i dam radę zrobić jakieś fotki.
      Pozdrawiam i życzę Ci Martyna miłego, fajnego czwartku!

      Usuń
  3. Boa noite e boa quinta-feira minha querida amiga Anna. Lua bonita e maravilhosa. Foto impecável. Grande abraço do seu amigo carioca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Thank you Luiz!
      My friend, I wish you all the best!

      Usuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi