Czerwony Księżyc jesiotrów

Kontynuuję rozpoczęty wczoraj temat. Przed nami (a przynajmniej fanami astronomii) 12 sierpnia i wyjątkowy, a zarazem długi wieczór (i noc), z podwójnego powodu🤩.

Dodam też najpierw słowo „niestety”, gdyż przykra sprawa, ale za nami czas tak zwanych „białych nocy” – tych  najkrótszych, najjaśniejszych, rozpoczynających się najpóźniej, a kończących najwcześniej. Od 21.06 i przesilenia letniego dni mamy coraz krótsze…😥

Po tej chwili refleksji przejdźmy „do rzeczy”.

Przed nami nie tylko maksimum Perseidów 🌠, ale, również sierpniowa pełnia Księżyca🌕 (dokładnie jej maksimum wypadnie w piątek 12 sierpnia 2022 o godzinie 3:36 czasu w Polsce).

Jest nazywana przede wszystkim Czerwoną i wiąże się z tymże właśnie odcieniem pojawiającym się często pod wpływem wieczornej letniej mgły.

O sierpniowej pełni mówi się, także: Pełnia Zielonej Kukurydzy (nie chodzi o zielony kolor, bo taki Księżyc nie będzie. Nazwą tę nadali mu rdzenni mieszkańcy Ameryki, ponieważ Srebrny Glob w całej swej okazałości pojawiał się na niebie, kiedy kukurydza jeszcze wzrastała i nie była  gotowa do zbiorów.) i Pełnia Jesiotrów (ryby te były wyjątkowo łatwą zdobyczą podczas pełni).

Wracając do historii. W sierpniu dzień staje się coraz krótszy, jego długość jest już znacznie różna od wcześniejszych tygodni, a noce chłodniejsze. Wszystkie żywe istoty aktywnie reagują na te zmiany zachodzące w przyrodzie. Indianie amerykańscy nadali nazwę sierpniowej pełni księżyca, opierając się na osobliwościach życia. Z powodu zimna drapieżne ryby opuszczają swoje ulubione siedliska i zaczynają jeść więcej. To gwarantuje dobre łowienie: połowy jesiotra są zauważalnie zwiększone. Stąd nazwa.

Inne jeszcze nazwy to: Zbożowa i Jęczmienna nawiązując w ten sposób do czasu zbiorów i żniw. Ostatni miesiąc lata wciąż rozpieszcza ciepłem, ludzie z optymizmem patrzą w przyszłość. Chociaż nadal czują się komfortowo, pora upewnić się, że zimą nie zabraknie pożywienia.

I kilka ciekawostek:🤩❗🔭

12 sierpnia wieczorem nad południowym horyzontem będzie widać Księżyc (w pełni), a blisko niego świeci Saturn (po prawej stronie). Nieco dalej dostrzeżemy Jowisza. Z kolei wysoko na niebie można zobaczyć tak zwany Trójkąt Letni. W jego wierzchołkach znajdują się trzy jasne gwiazdy: Wega z konstelacji Lutni, Deneb z gwiazdozbioru Łabędzia oraz Altair z Orła.

Księżyc, jedyny ziemski naturalny satelita, znajdzie się w odległości 363.666 kilometrów od Błękitnej PlanetyŚrednia dzieląca oba obiekty wynosi natomiast 384 tysiące.




zdj. Anna Hudyka

Komentarze

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi