Spacer po Kijowie - wycieczka po Ukrainie część 2

Zgodnie z tym, co zapowiadałam kolejna odsłona Ukrainy. Po Lwowie (jak dla mnie najprawdziwszej perły Ukrainy😊) odwiedzimy stolicę naszych sąsiadów – Kijów.💛💙🌎👍😀






Stolicą, a zarazem największym miastem Ukrainy jest położony nad rzeką Dniepr Kijów. Przed wojną zamieszkiwało go prawie 3 miliony mieszkańców (dane z początku roku 2020). Należy zaznaczyć, że Kijów posiada status miasta wydzielonego i mówimy o ośrodku administracyjnym obwodu kijowskiego.👍 






Stanowi centrum (największy ośrodek) przemysłowe i kulturalno-oświatowe kraju. To, także siedziba: Kościoła Prawosławnego Ukrainy, Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego), Ukraińskiego Kościoła Luterańskiego oraz rzymskokatolickiej diecezji kijowsko-żytomierskiej.






Mówiąc o niezmiernie bogatej historii Kijowa wspomnę, że od IX wieku był stolicą Rusi Kijowskiej, a po jej rozpadzie centralnym ośrodkiem Księstwa Kijowskiego. W granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego był od 1363 roku, a od 1471 sercem województwa kijowskiego. Następnie od 1569 roku miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. 






Pod władzą Rosji znalazł się w 1667 roku. Następnie w latach 1918-1920 pełnił funkcję stolicy Ukraińskiej Republiki Ludowej, okres 1921-1991 miasto Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (od 1934 jej stolica). Wreszcie, od 1991 roku Kijów jest stolicą niepodległej Ukrainy.💪👏






Dzisiaj to ogromne miasto oferujące turystom (a przynajmniej tak było do wojny Putina rozpoczętej nocą 23.24 lutego i mam nadzieję, że miasto to powróci do czasu sprzed podłej agresji zbrodniarza, terrorysty nuklearnego) wiele atrakcji – w tym zabytków światowej klasy znajdujących się na liście dziedzictwa UNESCO. Kijów też najczęściej określa się mianem „miasta złotych kopuł”.






Poniżej kilka miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć będąc w tym miejscu! Serdecznie zapraszam do wspólnej wycieczki😊👍🌞🌎


Pomnik Matka Ojczyzna – to górujący nad Kijowem, na terenie dzielnicy Peczersk, monumentalny relikt czasów Związku Radzieckiego. Mierząca ponad 60 metrów (dokładnie 62) postać kobiety trzymającej w prawej ręce olbrzymi miecz, a w lewej tarczę z godłem ZSRR.

Pomnik wykonany ze stali nierdzewnej błyszczący się w słońcu liczy wraz z postumentem 102 metrów wysokości. Stanowi część Muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej.






Widoczny z daleka miecz miał we wrogach zbrodniczego (a dla mnie i przeklętego❗🤬) układu/systemu wzbudzać lęk. Dla „przeciwwagi” tarcza z symbolem radzieckiego „pokoju” - „miru” (hipokryzja Związku Radzieckiego, Moskwy, jej kacyków, a dzisiaj Rosji nic, a nic nie różniącego się Kremla z tamtych lat🤬) – z prezentowanymi sierpem i młotem demonstracyjnie oznajmiała w czyich podłych (dla mnie zbrodniczych) „łapach” znajduje się Ukraina, kto otacza ją „ochroną”.

Ciekawostką jest, iż pod pomnikiem płonął „wieczny płomień”. W czasach ZSRR bezustannie i bez najmniejszego sensu płonąca instalacja zasilana gazem ziemnym. Mimo, że owa demonstracja wielkości Kremla pochłaniała olbrzymie ilości tego surowca „show must go on”. W niepodległej Ukrainie zwyciężył rozum, po 1991 roku płomień zapala się wyłącznie podczas ważniejszych świąt. Skrócono również miecz, powód tego stanowił fakt, że pierwotna długość przewyższała najwyżej położony krzyż na Ławrze Peczerskiej.






Pomnik Bohdana Chmielnickiegoupamiętnia bohatera narodowego Ukrainy hetmana (historyczna nazwa głównodowodzących armiami) zaporoskiego Bohdana Chmielnickiego przywódcę powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej w latach 1648–1657. Rzeźba stoi na Placu Sofijskim. Została odsłonięta w lipcu 1888 roku z okazji obchodów 900-lecia chrztu Rusi i została ufundowana z darowizn. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.






Hotel Ukraina – czterogwiazdkowy hotel wybudowany w 1961 i noszący nazwę „Moskwa” do 2001 roku. Ciekawostką jest, że jest to pierwszy kijowski „drapacz chmur”.

Stoi w miejscu Domu Ginzburga, jednej z najokazalszych przedwojennych budowli w Kijowie. Budowa hotelu zakończyła zespół architektoniczny przy głównej ulicy Kijowa Chraszczatyku, który stanowił powojenną odbudowę w centrum Kijowa.






Plac Niepodległości, Majdanmiejsce słynnej Pomarańczowej Rewolucji w latach 2004-2005. Główny plac stolicy, gdzie odbywają się ważne uroczystości państwowe i imprezy kulturalne. Należy wiedzieć, że jego obecny wygląd stanowi wynik gruntownej przebudowy w 2002 roku. Wcześniejszy styl socrealistyczny zastąpił nowoczesny.

Pierwszą nazwą placu była od nazwiska Wacława Worowskiego, sowieckiego rewolujcjonisty – lata 30-te XIX wieku. Później, kiedy wybudowano budynek Dumy Miejskiej nazwę zmieniono na Plac Dumy (Dumski). W czasach sowieckich Kalinina (Michaił Iwanowicz Kalinin, polityk radziecki, członek partii bolszewickiej) w 1935 roku i w 1977 Rewolucji Październikowej. Placem Niepodległości stał się w 1991 roku, kiedy Ukraina wyzwoliła się z łap Moskwy, a następnie nastąpiła jego wspomniana przeze mnie powyżej przebudowa.

Dzisiaj charakterystycznym symbolem stała się wysoka kolumna z postacią dziewczynki trzymającej gałąź kaliny będąca Pomnikiem Niepodległości Ukrainy. Natomiast w miejscu, gdzie znaleziono szczątki starożytnej Bramy Łysarskiej zwanej Złotą będącej częścią fortyfikacji obronnych dawnego Kijowa wzniesiono obelisk przedstawiający bramę ozdobioną figurą Archanioła Michała.


Kijowski Uniwersytet Narodowy imienia Tarasa Szewczenki - założony w 1833 roku, jeden z największych uniwersytetów w Ukrainie. Uroczystość otwarcia miała miejsce 16 lipca.28 lipca 1834 roku w dniu patrona uczelni. Ciekawostką jest, że w latach 1834–1860 uczelnia była niemal całkowicie polską. Kadra profesorska (zwłaszcza na kierunku humanistycznym i przyrodniczym) wywodziła się ze słynnego polskiego Liceum Krzemienieckiego, studenci i wykładowcy rusińscy oraz rosyjscy stanowili około 10% społeczności akademickiej. 





Monastyr świętego Michała Archanioła o Złotych Kopułach - prawosławny zespół klasztorny położony w centrum Kijowa. Zbudowany przez Światopełka II (książę płocki 1069-1071, nowogrodzki 1078-1088, turowski 1088-1093, wielki książę kijowski) i rozbudowany w XVIII wieku. W jego skład wchodzą budynki klasztorne, soboru świętego Michała Archanioła, dzwonnicy, refektarza świętego Jana Ewangelisty oraz Bramy Ekonomicznej. W XX wieku monaster został niemal całkowicie zniszczony. Odbudowany po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku. Prace przy nim trwały w latach 1997-1998. Otwarty dla wiernych w rok później. W 2000 roku ukończono renowację wnętrz. Dzisiaj na szczególną uwagę zasługują liczne złote kopuły, od których wzięła się nazwa oraz wspaniałe malowidła ścienne.






Ciekawostką jest, że na terenie monasteru w lutym 2014 roku znajdował się szpital polowy dla rannych podczas protestów na Placu Niepodległości trwających od listopada 2013 na Majdanie.

W grudniu 2018 roku sobór świętego Michała Archanioła stał się główną świątynią Kościoła Prawosławnego Ukrainy






Cerkiew świętego Andrzeja - barokowa świątynia pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła zwana cerkwią Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się w samym centrum Kijowa (od Majdanu Niepodległości dzieli ją kilkanaście minut spaceru). Powstała w latach 1844-1753.

Inicjatorką jej powstania była rosyjska caryca Elżbieta, a projektantem rosyjski architekt barokowy włoskiego pochodzenia Bartolomeo Rastrelli. Świątynie nie była jednak pierwszą w tym miejscu, bowiem mówimy o najstarszym odcinku centrum ukraińskiej stolicy. Jak mówi legenda wcześniej w czasie swojej podróży 2 40 roku, wzgórze mijał sam święty Andrzej. Uznał je za miejsce, gdzie za sprawą bożą powstać ma miasto wraz ze wspaniałą świątynią. Do budowy obiektu wykorzystanych zostało łącznie 23.5 tysiąca cegieł. Kamień węgielny pod budowę osobiście położyła caryca.

W latach 2015-2020 została gruntownie odrestaurowana.  






Sobór Mądrości Bożej, Sobór Sofijski – cerkiew w Kijowie wpisana w 1990 roku na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, obecnie muzeum państwowe.






Obiekt charakteryzuje się 108 białymi ze złotem kopułami. Uważany jest za jeden z najwspanialszych w świecie. Czasem można usłyszeć o nim określenie „architektoniczna bajka” zwłaszcza mówiąc o widoku z klasztornej dzwonnicy.

Inne określenie soboru to „architektoniczna dusza Ukrainy i jej stolicy”.

Ciekawostką jest, że zarówno Rosjanie, jak i Białorusini traktują świątynie jak własną, gdyż jak się mówi: Kijów – „matka miast ruskich”.

W jego wnętrzach pochowany został największy kniaź ruski i jego potomkowie.

Budowla liczy prawie tysiąc lat.

Pierwsze budowle sakralne znajdowały się już w I wieku, jednak obecna świątynia pochodzi z XI wieku. Do XIII wieku była najważniejszą cerkwią miasta pełniąc funkcję katedry biskupiej. W kolejnych stuleciach systematycznie niszczona ostatecznie odbudowana w XVII wieku.
Biało-zielona budowla znajduje się niedaleko
Monasteru świętego Michała Archanioła o Złotych Kopułach i podobnie jak on, ma kilkanaście złotych kopuł.

Na terenie soboru znajdują się freski i mozaiki z wieków XI i XII oraz kamienne sarkofagi.
Na uwagę zasługuje również
barokowa dzwonnica z XVIII wieku.

Dzisiaj z miejscu tym znajduje się muzeum. 


Ławra Peczarska - prawosławny klasztor w Kijowie będący siedzibą zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Historia świątyni sięga połowy XI wieku, kiedy do Kijowa przybyli fundatorzy ławry i inicjatorzy ruchu monastycznego na Rusi mnisi Antoni i Teodozjusz. Pierwszy monaster powstał w 1051 roku na naddnieprzańskich stokach w pieczarach, od których nazwę wziął klasztor.






Ławra Peczerska to jeden z najważniejszych zabytków Ukrainy (można ją porównać do polskiej Częstochowy), a zarazem miejsce, do którego rok rocznie podążają tysiące pielgrzymów i turystów.

Zabytek klasy światowej wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.






Budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych






Ukraińska Narodowa Akademia Muzyczna – uczelnia muzyczna, którą założono tutaj w 1913 roku jako konserwatorium muzyczne w ramach Rosyjskiego Stowarzyszenia Muzycznego na terenie kampusu uniwersyteckiego. Zajmuje budynek dawnego Hotelu Continental zbudowanego w 1890 roku. Akademia zniszczona podczas II wojny światowej, przebudowana w 1955 wraz z dobudowaniem sali koncertowej.

Obecnie Akademia kształci 1000 studentów na 4 wydziałach i 27 instytutach w specjalnościach: fortepian, organy, instrumenty smyczkowe, dęte i perkusyjne, instrumenty ludowe, muzykologia, kompozycja, dyrygentura chóralna, orkiestrowa, śpiew, pedagogika muzyczna i edukacja, sztuka teatralna.




zdj. Anna Hudyka


Pałac Maryjski w Kijowie - barokowa rezydencja położona w Kijowie na prawym brzegu Dniepru, w pobliżu siedziby Wierchownej Rady (ukraiński Parlament) należąca do Kancelarii Prezydenta.

I nie ukrywam siedziba prezydenta prezydenta Ukrainy jest moim zdaniem o wiele ładniejsza niż polski Pałac Prezydencki lub Biały Dom w Waszyngtonie!❗❗❗👏👍😀



zdj. Wikipedia














zdj. Anna Hudyka

Komentarze

  1. Boa tarde minha querida amiga Anna. As fotos são maravilhosas e tenho certeza que foi um ótimo passeio. Grande abraço do seu amigo brasileiro e carioca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Luiz! I thank you for your greetings! I send you greetings and a happy Corpus Christi tomorrow!
      Luiz, I speak of Ukraine, I have been there several times. I would like to be in Ukraine in the future, too. Ukraine has a great wealth of tourism! Places worth seeing! I have great memories of trips to Ukraine!
      Luiz I'm glad that you like the photos!

      Usuń
    2. Um dia que você for a Ucrânia vou encomendar uns chaveiros para minha coleção.

      Usuń
  2. Boa tarde e uma excelente quinta-feira com muita paz e saúde minha querida amiga Anna.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi