„Zderzenie cywilizacji”. Samuel P. Huntington.

Tak, jak napisałam kiedyś lubię czytać książki. Interesują mnie zwłaszcza te poszerzające wiedzę i zmuszające do refleksji. Dziś połączenie obu tych rzeczy, przynajmniej wg mnie.
„Zderzenie cywilizacji”. Jej autorem jest Samuel P. Huntington – zmarły w 2008 r. amerykański politolog i m.in. dyrektor Centrum Spraw Międzynarodowych im. Jogna Olina Uniwersytetu Harwardzkiego.
W tej wydanej w 1996 roku książce daje nam do zrozumienia, że nastąpił kres podziału świata jaki znaliśmy do tej pory - klasyfikacji na: pierwszy, drugi i trzeci świat. Dowodzi, że międzynarodową politykę zdominują zderzenia między cywilizacjami. Źródłami konfliktów nie będą też jak dotąd gospodarka i ideologie polityczne. Głównymi staną się podziały religijne i walka o tożsamość narodów.
Huntington dokonuje również podziału całej ludzkości na 8 różnych cywilizacji i według niego między właśnie tymi kręgami nastąpi owo zderzenie.
         Jednym z ciekawszych, a przynajmniej godnych przemyślenia, fragmentów książki jest jej koniec. Amerykański politolog przedstawia jedną z wizji przyszłości naszego świata. Czytając ją po raz pierwszy, jakieś 12 lat temu, miałam wrażenie, że to gotowy scenariusz do filmu. Jakiś czas później przyszła jednak refleksje: czy to, co zostało przedstawione przez autora może być tylko  szkicem hitu zrobionego w Hoollywood?  
Chyba nie do końca. Przełom nastąpił pamiętnego 11.09.2001 r. Mówię o zderzeniu dwóch największych cywilizacji: Wschodu i Zachodu. Pamiętajmy jednak, że problemów w świecie jest znacznie więcej.
         Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że właśnie o dzisiejszym świecie napisał Samuel P. Hundington 21 lat temu.
Zdaniem jednego z amerykańskich polityków, laureata Pokojowej Nagrody Nobla- Henry`ego Kissingera „Zderzenie cywilizacji” jest jedną najważniejszych publikacji, jakie ukazały się na świecie po zakończeniu „Zimnej Wojny”.


Polecam książkę, ponieważ porusza niezwykle ważne i aktualne problemy dzisiejszego świata, które same się nie rozwiążą, a jest coraz ich więcej. Najwyższy czas zacząć zareagować i zastanowić się nad naszą wspólną przyszłością i na tym, jak za niedługo będzie wyglądała egzystencja ludzkości, jeśli czegoś nie zrobimy.   

Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi