Odpłyńmy w marzeniach...

Na rozpoczęcie nowego tygodnia (miejmy nadzieję, że dobrego i szczęśliwego…) takich kilka słów.

Ostatnie pełnia lata🌕, więc odpłyńmy w marzeniach.

Przed nami wrześniowa pełnia Księżyca. Chociaż nie należy ona jeszcze do jesieni (której astronomiczna data to 21/09 i równonoc jesienna), jednak w większości, niestety towarzyszą jej już chłodne noce (a przynajmniej one są takimi dla mnie) i mgliste poranki.

10 września, jeśli pogoda nam na to pozwoli, będziemy mogli podziwiać "Księżyc Żniwiarzy" zwany, także: „Księżycem Plonów”, „Księżycem Wina”, „Księżycem Kukurydzianym” lub „Jęczmiennym Księżycem” w pełnej jego okazałości.

Trzeba wiedzieć, że nazwy Srebrnego Globu nie są przypadkowe, dotyczą zbliżającej się jesieni i równonocy, nadejścia czasu zbierania plonów wydanych przez ziemię.

Te pierwsze nawiązują również do pewnej ciekawostki.

Czego konkretnie❓

Co około 20 lat dochodzi do wyjątkowo jasnej pełni naszego jedynego naturalnego satelity. Dlaczego jest szczególną❓ Ponieważ Srebrny Glob wschodzi równocześnie z zachodem Słońca. Księżyc odbija więcej światła powodując jaśniejszą noc.

I tu znajdujemy rozwiązanie „zagadki” - owa jaśniejsza noc w dawnych czasach pozwalała rolnikom dłużej pracować w polu. Zresztą część osób po dziś dzień wierzy, że wrześniowy Księżyc w pełni wyznacza czas żniw i zbioru plonów.

Nazwa Pełnia Żniwiarzy łączy się, także ze starożytnym Egiptem, o czym napisałam już TUTAJ. Podobnie jest w przypadku nawiązania do kukurydzy i jej zbiorów, po których nastawała pora deszczowa.

W tym momencie przeniesiemy się do Chin, gdzie właśnie wrześniowa pełnia stanowi wyjątkową i trwają przygotowania do obchodów Święta Środka Jesieni przypadającego w 15. dniu ósmego miesiąca kalendarza lunarnego (oparty na fazach Księżyca, w tym roku to akurat 10/09). Podczas jego trwania Chińczycy wspólnie spędzają z sobą czas, podziwiają Srebrny Glob, a towarzyszą temu liczne zabawy i festyny.

Historia święta wywodzi się z chińskiej mitologii. Nawiązuje do kultu bogini księżyca Change żony pewnego doskonałego łucznika Yi, który zyskał sławę i szacunek po zestrzeleniu dziesięciu Słońc mających spalić Ziemię. Wzeszły one jednocześnie powodując katastrofalną suszę.

Jak podaje legenda bogowie postanowili nagrodzić wybawcę ludzkości. W zamian za jego odwagę wręczając mu jako nagrodę eliksir nieśmiertelności wiedząc, iż najbardziej obawia się właśnie śmierci. Miksturę pod nieobecność męża wypija bogini, a Yi w zemście postanawia ją zabić. Change udaje się jednak uciec na Księżyc, gdzie ma przebywać do dziś. Według wielu podań Yi został zabity z zawiści przez swojego ucznia imieniem Feng Meng, ten również łucznik zazdrościł swemu mistrzowi chcąc być doskonalszym niż on.

To jeden z najpopularniejszych mitów chińskiej mitologii.

Jak napisałam powyżej pełnia będzie nam towarzyszyć 10/09. Jej maksimum obserwatorzy dostrzegą o godzinie 11:58 (czas środkowoeuropejski). By zobaczyć nie będzie nam potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, wystarczy zwykła lornetka, jednak najlepiej obserwować Srebrny Glob nocą po zmroku. 🌕




zdj. Anna Hudyka

Komentarze

  1. Boa tarde minha querida amiga Anna. Sempre aprendo com suas maravilhosas matérias de excelente qualidade. Grande abraço do seu amigo brasileiro e carioca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Luiz! I thank you for our friendship. Luiz I salute you and I wish you a good Thursday!

      Usuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi