Dożynki i jesień

I nadszedł (niestety😑) pierwszy dzień jesieni🍁🍂 (w przypadku zimy❄⛄ będzie owe „niestety” po stokroć❗). Z tej okazji kilka słów o jednej z polskich tradycji. 






Polskie dożynki są dzisiaj celebrowane jako przede wszystkim rolnicze święto plonów, ludzi ziemi, dobrze wypełniony obowiązek rolników wobec kraju. Uroczyście obchodzi się je zwłaszcza w gminach wiejskich i ośrodkach kultu religijnego.





Jak napisałam już kiedyś mówimy o prasłowiańskim obrzędzie wywodzącym się z czasów pogańskich przypadającym pierwszego dnia jesieni, równonocy jesiennej 22/23 września i obrzędy pierwotnie wiązano z kultem roślin oraz drzew.






Jedną z polskich tradycji są tak zwane wieńce dożynkowe będące obok chleba najważniejszym symbolem tej szczególnej uroczystości. Często można je porównać do prawdziwych dzieł sztuki ludowej.






Stanowią atrybut, a zarazem świadectwo zebranych plonów, który podczas uroczystej mszy świętej odprawianej jako dziękczynienie za zbiory święci kapłan. Następnie na czele korowodu zostaje przeniesiony na miejsce gdzie odbywa się obrzęd dożynkowy – to tak zwane obtańczenie (lub ośpiewanie) wieńca. Mowa o odgrywanych krótkich humorystycznych, z przyśpiewkami scenkach związanych ze swoim regionem lub krajem w ludowych strojach. Dzisiejszym dożynkom towarzyszą, także wystawy i konkursy na najpiękniejszy wieniec, co ma propagować sztukę wyrabiania tych tradycyjnych.






Wieniec będący wyrazem dumy, a zarazem radości z zebranych plonów musi prezentować się okazale, stąd dbałość o najdrobniejszy szczegół, by był pięknym, dumnym, zachwycał wyglądem, dlatego pomysły na najróżniejsze kształty i misterne przygotowanie.






Najważniejsze przy wykonaniu, to zakaz używania jakiegokolwiek metalowego elementu, czy też gotowego zakupionego wcześniej. Powstaje poprzez oplecenie szkieletu zrobionego z wikliny lub z innych giętkich gałązek. Wszystko mają łączyć lniane sznury oraz nici. Ramiona wieńca wraz z poszczególnymi częściami konstrukcji oplatają kłosy zbóż. Co ważne powinny znaleźć się wszystkie gatunki rosnące w Polsce, a przynajmniej cztery podstawowe: żyto, pszenica, jęczmień, owies. Ciekawostką jest, że najpierw podstawę tradycyjnego wieńca stanowiło koło, po którym przeobraził się w proporcjonalną koronę o 4, 6 lub 8 ramionach i wiły go najlepsze żniwiarki. Dopiero później przeistoczył się bardziej wyszukane kształty. Dzisiaj są nimi symbole zarówno chrześcijańskie, jak i państwowe łączące tradycje kościelne z patriotycznymi. Mają też zgodnie z tradycją uosabiać urodzaj oraz dostatek. Przyozdabiają go: polne kwiaty, zioła, owoce (zabronione są jednak te południowe, ponieważ nie rosną one w Polsce), warzywa, jarzębina i inne dary przyrody, z których człowiek może korzystać oraz dodatki w postaci wstążek i podobnych rzeczy. Dawniej również w środek wkładano żywe pisklęta, gąski lub kaczki, a nawet sadzano koguta, wszystko wynikające z wiary, iż zapewnią w gospodarstwie zdrowy przychówek.






Najważniejszą część wieńca stanowi jego zwieńczenie – najczęściej umieszczony na szczycie symbol religijny: krzyż, hostia, monstrancja.






Dożynkowe wieńce przepełnia symbolika. Oprócz, że on sam uosabia dostatek, urodzaj, radość rolników z zebranych plonów, na przykład korona ucieleśnia Matkę Boską - Królową Polskich łanów zbóż, krzyż - wiarę katolicką, kwiaty – radość, wstążki powiewające na wietrze - swobodę.






Dawniej obchody dożynek rozpoczynało wicie wieńca z pozostawionej na polu po żniwach garści zbóż. Symbol ciągłości wegetacji i urodzaju. Ścinał je w uroczysty sposób najlepszy żniwiarz wręczając żniwiarkom, by uplotły z nich wieniec. Rolnik żegnał też pole znakiem krzyża.





Wieniec nazywano również „plonem” i do kościoła niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka. Czasami towarzyszyli jej pomagając inni żniwiarze i parobkowie. Następnie szedł korowód odświętnie ubranych chłopów z przybranymi kwiatami sierpami i kosami na ramionach. Po poświęceniu przez kapłana w świątyni wieńca uroczysty pochód przechodził do dworu lub domu gospodarza dożynek. Tam odbywały się dalsze uroczystości. Sam wieniec przechowywano na następny rok, a wykruszone z niego ziarna wrzucano do worków z ziarnem siewnym.






Pomimo, że wywodzące się z czasów pogańskich dożynki dużą popularność zyskały w XVI wieku, kiedy w Polsce istniała gospodarka folwarczno-dworska. Narodziły się jako święto chrześcijańskie.  





W Polsce XX wieku w okresie międzywojennym pojawiła się tradycja obchodów dożynek gminnych, powiatowych i parafialnych. Obrzędy żniwne stanowiły manifestację odrębności warstwy chłopskiej. Często łączono je z wystawami rolniczymi, festynami i występami kapel ludowych.





Po wojnie w czasach PRL-u (najgorszym czasie, kiedy Polska nie była suwerennym państwem, lecz tak naprawdę po II wojnie światowej rozpoczęła się jej okupacja przez Moskwę🤬) nie zaniechano dożynek, jednak komunistyczne władze nadały im charakter świecki. Religijny powrócił po 1989 roku, gdy zaczęto składać dziękczynienie Bogu i Matce Boskiej za urodzajne plony. Współcześnie dożynki stanowią formę lokalnych pikników, połączonych z mszą świętą. Dawny blask i magia Święta Plonów z biegiem czasu zatraciła się.




























zdj. Anna Hudyka

Komentarze

  1. Great post, Anna ... it underlines the importance of maintaining cultural heritage. And thank you for giving, through your pictures, the opportunity to see those typical Polish clothes.
    I hope in Autumn you will have good weather in Poland :-)
    Have a nice weekend!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Giorgio! My good friend in my opinion tradition and culture are very important for the nation, the state, the people... I believe that tradition and culture must be cultivated. They can’t be forgotten!!!
      I want to show other people Poland too and our national heritage.
      P.S. Today, fortunately, the weather was better - it was sunny and warmer!
      Giorgio I wish you a good Sunday and let's keep our fingers crossed for the victory of the real Italy!

      Usuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi