Superksiężyc jesiotrów

Po Perseidach 🌠(a raczej i dokładniej będzie, jeśli napiszę, że jeszcze w ich trakcie) naszym oczom ukaże się Superksiężyc. 🌕

Mówimy o zjawisku astronomicznym, kiedy pełnia Księżyca zbiega się z perygeum (punktem jego orbity, w którym znajduje się on najbliżej Ziemi) i właśnie 19.08, podczas Pełni Jesiotrów🐟, to nastąpi. Tarcza naszego jedynego naturalnego satelity będzie dla nas widoczna 14 % większą i 30 % jaśniejszą, niż podczas przeciętnej.

Ciekawostką jest, że termin „Superksiężyc” pochodzi z 1979 roku. Amerykański astrolog pan Richard Nolle użył go do opisania tego zjawiska. Następnie nazwę przyjęła NASA oraz media. Naukowcy wolą jednak mówić o "perygeum-syzygia"

O „Superksiężycu” mówimy, kiedy nasz satelita znajduje się w odległości 90% od swojego najbliższego punktu względem Ziemi.

Inne Superksiężyce w tym roku przypadną w dniach: 18/19 września (dystans między Księżycem a Ziemią 357.485 kilometrów), 17 października (księżyc będzie znajdował się w odległości od Ziemi o 357.363 kilometrów) i 15 listopada (odległość Ziemi od Księżyca wyniesie 361.866 kilometrów). 

Połowa sierpnia to czas, kiedy rozkoszujemy się jeszcze kończącymi się chwilami lata🌡☀. Idealny też moment dla pasjonatów astronomii, by podziwiać ostatnią wakacyjną pełnię Księżyca. „Wyjątkowe” zjawisko, kiedy Srebrny Glob ustawia się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce, od wieków budząc silne emocje.

Obecna pełnia rozświetli nocne niebo swoimi promieniami 19/20.08. Wtedy przypadnie wspomniana przeze mnie powyżej pełnia Księżyca Jesiotra. Maksimum o godzinie 20:28 (czas środkowo-europejski!). Nasz naturalny satelita znajdzie się w gwiazdozbiorze Wodnika i w odległości od Ziemi 363.774 kilometrów (Księżyc będzie bliższy Ziemi o 42.926 kilometry, będzie  bliżej, niż podczas apogeum — momentu, gdy jest najdalej od naszej Błękitnej planety, natomiast średnia odległość dzieląca oba obiekty wynosi 384 tysiące). 

Pełnia Księżyca Jesiotra. Nazwa wiąże się z tym, że właśnie te ryby🐟 w Wielkich Jeziorach (grupa pięciu jezior pochodzenia tektoniczno–polodowcowego położone w Ameryce Północnej, na pograniczu Kanady i Stanów Zjednoczonych) stanowiły wyjątkowo łatwą zdobycz o tej porze roku.

Sierpień, dzień staje się niestety🙄😥 już coraz krótszy, a ta długość znacznie odczuwalna, jak i nocna temperatura. Wszystkie żywe istoty reagują na zachodzące w przyrodzie zmiany. Północnoamerykańscy Indianie nadali wspomnianą nazwę sierpniowej pełni opierając się na osobliwościach życia. Z powodu zimna drapieżne ryby opuszczają swe ulubione siedliska, mają większy apetyt, co gwarantuje dobry połów.

Oficjalnie nazwa „narodziła się” w latach 30. XX wieku, kiedy amerykański periodyk „Farmer's Almanac”  rozpoczął publikacje indiańskich nazw pełni księżyca.

Inne nazwy sierpniowej pełni: Zbożowa oraz Jęczmienna nawiązujące do czasu zbiorów i żniw. Ostatni miesiąc lata wciąż rozpieszcza swym ciepłem, ludzie z optymizmem patrzą w przyszłość. Chociaż nadal czujemy się komfortowo, pora upewnić się, że zimą nie zabraknie pożywienia.

Pełnia Zielonej Kukurydzy🌽 – Księżyc w pełni pojawia się na niebie, gdy kukurydza jest w trakcie wzrostu, i także ją nadali rdzenni mieszkańcy Ameryki.

Czerwona Pełnia – nawa nawiązuje do odcienia Księżyca, który pojawia się często pod wpływem wieczornej mgły późnego lata 

I jeszcze dwie nazwy Księcia Nocy w sierpniu: Księżyc Dysput oraz Księżyc Dojrzewających Wiśni🍒.



Anna Hudyka

Komentarze

  1. Grazie per questo post molto interessante.Spero che tu abbia trascorso una bel 15 agosto.Ciao

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Olga!
      I'm glad you enjoyed the post!
      I will answer your question tomorrow, as I'm falling down... I was on a trip in Krakow today.
      Olga, I salute you and I wish you a good, happy Saturday

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Dziękuję Ci Venus :) Uwielbiam robić zdjęcia!!! Mam nadzieję, że jak będzie pełnia to też uda mi się coś pstryknąć;)
      Venus, pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Ci super niedzieli!!!

      Usuń
  3. Muchas gracias, Anna, y felicidades por lo bien documentada que estás sobre estos temas.
    Y estaré pendiente el día 19 de esa superluna.
    Un fuerte abrazo, y a disfrutar de estas vacaciones.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Manuel!!!!!!
      My friend, I thank you that you read my blog! I thank you for your comment too.
      Manuel, I wish you a wonderful Sunday!!!

      Usuń
  4. Such an interesting post, my dear friend!
    I hope you enjoyed your trip to Krakow.
    Kisses,
    Giorgio

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Giorgio!
      I'm glad you like my post :) Your opinion means a lot to me.
      I, talk about the trip to Krakow, I'm satisfied. It was very hot, stuffy, my legs hurt on Saturday, but it was great in Krakow!
      Giorgio, I salute you and I wish you a good new week!

      Usuń
  5. Dear Anna, I have heard of very hot climate in your country, due to the fact that yestreday I meet two polish tourists from Glogov. They said that in Poland the weather was just a little bit warmer than Italy.

    Now the weather is rainy here in Central Italy, and it is less warm than the previous week.

    Have a nice week!


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Giorgio :)
      Yes, there is great heat in Poland. Unfortunately, there is high humidity too. I like the sun and the high temperature, but I like the dry air.
      Giorgio, there were big storms in Poland today and yesterday. There was a tornado in one region. Luck and thank God in my region there wasn't and it's calm now. On Wednesday and Thursday the temperature is supposed to be lower, but on Friday there will be another heat wave.
      Giorgio, my friend, I salute you and I wish you good, joyful next days!!!

      Usuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi