Śnieżny Księżyc rozświetli nam niebo

Po kilkudniowej przerwie powracam😀💗 Zwracam się ku Wam, tym właśnie postem, że 12.02, dwa dni przed Walentynkami 💗, nasze niebo rozświetli Śnieżny Księżyc🌕😀 Tak, wtedy dokładnie o godzinie 14:53 (podaję czas⏰ środkowo europejski❗) nastąpi jego maksimum (oczywiście też mam nadzieję, że dopisze pogoda i uda mi się zrobić jakieś zdjęcia📸😉). Srebrny Glob będzie świecił w gwiazdozbiorze Lwa, niedaleko gwiazdyRegulus będącej najjaśniejszą w tej części nieba. I jeszcze jedno: naszego naturalnego satelitę w pełni możemy obserwować zarówno poprzedniej, jak i następnej nocy – tarcza widoczna w około 99 %.

Jak wspomniałam powyżej druga – ta lutowa – pełnia Srebrnego Globu została nazwana Śnieżną (nawiązuje do obfitych opadów śniegu zarówno w USA, jak i w Europie), natomiast innymi jej nawami są: Księżyc LoduKsiężyc Srogiej Zimy, Pełnia Świec, Burzowa Pełnia, Księżyc Oczyszczającej CzerwieniKsiężyc PrzyspieszającyRogaty KsiężycDziki Księżyc oraz Pełnia Głodnego Księżyca (nazwa pochodzi z Ameryki Południowej).

Skąd takie „tytuły”

Odpowiedzią jest aura. Odnoszą się do dawnych czasów, kiedy luty nie należał do łatwych, łaskawych okresów w roku. Charakteryzował się obfitymi opadami śniegu, pokrywającym wody grubym lodem. Srogie zimy utrudniały ludziom życie, zgromadzone przez nich zapasy kończyły się, zapolować na zwierzynę, także było ciężko.

Ale skąd wzięły się nazwy Pełnia Świec i Burzowa❓ Pierwsza nawiązuje do panującego przez sporą część dnia mroku. Szybko zapadający wieczór zmuszał ludzi, by zapalali świece do oświetlenia swych domów. Burzowa, to natomiast od burz zimowych,

Większość tytułów naszego Naturalnego Satelity zawdzięczamy Indianom, którzy zawarli w nich srogie, surowe oblicze zimy. Inne kultury czasami nazywają ją "księżycem głodu" lub "Księżyc Wielkiego Postu" przez wzgląd na warunki klimatyczne utrudniające polowanie. Niska temperatura podczas pełni oznaczała wiosenne burze, a mieniący się na ziemi śnieg ładną i łagodną wiosnę. 

Skoro mowa o ciekawostkach będzie jeszcze jedna. W odległych czasach wierzono, że lutowy Srebrny Glob jest obdarzony magiczną mocą dając ludziom pewność siebie, motywując do działania oraz odwagę przynosząc jednocześnie zmiany. Pełnię tą owiewa wiele legend i wierzeń. Nazwy natomiast przypominają, iż każda z nich stanowi odrębny rozdział w wielkiej niebiańskiej przestrzeni.



Anna Hudyka

Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi