Zakrwawiony Księżyc

Pełnie🌕 Księżyca od zawsze uważane były za czas pełen magii i tajemniczości. Również wiele osób odczuwa wtedy zmiany w samopoczuciu. Mówi się, że Książe Nocy działa na organizmy, jak przypływy morskie – podobno zmienia się nasz stan ducha, co może być związane z tym, iż ludzkie ciało w większości składa się właśnie z wody.

Przed nami – noc 17/18 października – pełnia🌕 naszego naturalnego satelity zwana Pełnią Myśliwych

Nazwa Srebrnego Globu nawiązuje do dawnej tradycji polowań odbywających się o tej porze roku. Gospodarze (praktykowane zwłaszcza przez Indian) po zakończonych zbiorach plonów byli zmuszeni pomyśleć o nadchodzącej zimie. Uzupełnić w spiżarniach na ten niełatwy okres zapasy mięsa. Robili to poprzez wyruszanie na łowy. Dlatego Księżyc prezentujący się nam w październiku w pełni swej okazałości określano, także krwawym – Krwawy Księżyc. Owe miano ponadto nawiązuje do najstarszego rzymskiego kalendarza, zwyczaju zabijania zwierząt, solenia mięsa na zimę, kiedy na czas jesieni zachowywano najokazalsze sztuki mające wykarmić rodziny podczas zimnych miesięcy.

Zdaniem amerykańskiego magazynu "Farmer's Almanac" najlepszy czas na polowanie przypadał wtedy, gdy na drzewach nie było już liści, a jelenie przybrały na wadze. Dodatkowo puste pola pozwalały łatwo dostrzec zwierzęta. I jeszcze jedna uwaga: podobnie, jak podczas pełni żniw, Księżyc w październikowej pełni jest bardzo jasny jednocześnie długo pozostając na nieboskłonie.

"National Geographic":

"Pierwsza pełnia księżyca po żniwach to pełnia myśliwych, ponieważ przypada na najlepszy miesiąc na polowania na utuczone po lecie jelenie i lisy, które nie są w stanie dobrze ukryć się na gołych w tym czasie polach. Podobnie jak w przypadku Pełni Żniw, Księżyc w Pełni Myśliwych jest szczególnie jasny i długo pozostaje na niebie, dając polującym możliwość śledzenia zwierzyny nocą".

Ciekawostką jest, że pierwsze informacje o Pełni Myśliwych znajdują się w zapiskach pochodzących z XVII wieku (dokładnie w oksfordzkim słowniku języka angielskiego z 1710 roku).

Październikowa pełnia określano również mianem Pełni Podróżnych  wywodząc się, mając źródło w obserwacji migrujących ptaków oraz innych zwierząt przygotowujących się do zimy.

Powyższe nazwy są najpopularniejszymi nadchodzącej pełni, pozostałe to: Łzawy KsiężycKsiężyc Dziesięciu ChłodówKsiężyc zmieniających się pór rokuKsiężyc Więdnących lub Obumierających Traw. Wszystkie nawiązują do jesiennego okresu, który reprezentuje. Podobnie, jak w przypadku innych pełni wszystkie związane są z ludowymi tradycjami (zwłaszcza Indian), kojarzone z nastałymi porami roku, a wraz z tym zmieniającą się florą i fauną. Właśnie te pełnia odgrywała też znaczącą rolę w mitologii nordyckiej.



Anna Hudyka

Komentarze

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi