Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej


2-go maja po raz czternasty obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony przez Sejm RP 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Starano się wzorować na tradycjach innych państw, bowiem podobne święta występują w wielu z nich np. w Stanach Zjednoczonych (14 czerwca), Rosji (22 sierpnia), Szwecji, Estonii, Litwie oraz w Skandynawii. W tym dniu wiele osób chce zamanifestować swój patriotyzm i podkreślić więź łączącą z własnym krajem. Robi się to najczęściej poprzez wywieszenie flagi narodowej na urzędach i domach prywatnych. Każde państwo obchodzi ten dzień w sposób dla siebie charakterystyczny np. na piknikach, festynach lub spotkaniach patriotycznych. W Polsce zadecydowano, że ma mieć charakter edukacyjny. Wiążę się ono również z tym, że w okresie PRL-u w naszym kraju władze komunistyczne nakazywały zdejmować flagi państwowe po 1 maja. Wybór daty tom także nie przypadek poprzedza - rocznicę przyjęcia Konstytucji 3-go Maja, a dzień wcześniej obchodzony jest Światowy Dzień Polonii. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o Dniu Flagi RP 16 marca 2004 r.


 Flaga jest symbolem suwerenności państwa lub narodu i nawiązuje do jego tradycji historycznych. Wywiesza się ją na urzędach państwowych w trakcie świąt, uroczystości, spotkań międzynarodowych oraz w czasie trwania żałoby narodowej, wtedy jest przewiązywana kirem. Flaga podlega, także ochronie prawnej.

Należy wiedzieć, że polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i nawiązują do herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw naszej flagi. Zrobiono to przez wzgląd nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy. W 1919 r. biel i czerwień uznano oficjalnymi barwami państwowymi.

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni- rycerza galopującego na koniu, godła Litwy. Oba emblematy znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest zawsze u góry, ponieważ w polskiej nauce o herbach ważniejszy jest kolor godła niż tła. Przyjęte barwy rozpowszechniły się bardzo szybko towarzysząc Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były symbolem nieistniejącego państwa i narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość.





Komentarze

  1. Hello, dear friend Anna,
    the celebration of the Flag Day of the Republic of Poland is mainly important for younger people.
    Have a nice day!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Giorgio!
      I thank you for your comment. Flag Day is an important day for some Poles only. Unfortunately. There are people who do not pay attention to this holiday too. This is sad. Giorgio, I will boast to you that Flag Day was established thanks to my college lecturer.
      My good friend, I hope you had a good day too and I wish you a beautiful weekend!

      Usuń
  2. Mam wrażenie, że tak jak Amerykanie mają 4 lipca, tak my w końcu świętujemy te majowe święta - bez cierpienia, martyrologii, ale z dumą, że jesteśmy Polakami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Królowa Karo jednej strony tak, ale, niestety prawdę jest, że Konstytucja 3 Maja doprowadziła do tragicznych losów naszej Ojczyzny, rozbiorów i wszystkim, co się z nimi wiąże :(
      "Co roku obchodzimy ten dzień jako jeden z najważniejszych w historii Polski. Zdaniem prof. Andrzeja Chwalby - wcale nie ma czego świętować.
      O Konstytucji 3 maja zwykło się mówić w samych superlatywach. Podkreśla się jej pionierski charakter i postępowe podejście do wielu spraw. Profesor Andrzej Chwalba w swojej nowej książce „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski” nie odbiera jej tych cech. Wyraźnie podkreśla, że „z tego dokumentu powinniśmy być dumni. Świadczył o naszym patriotyzmie, woli naprawy państwa i ambitnej wizji reformatorskiej”.
      Historyk zauważa jednak, że „król i czołowi działacze reformatorscy dali się ponieść atmosferze”. Ich brak wyobraźni politycznej doprowadził zaś… do II i III rozbioru Polski. Oto jak uzasadnia tę tezę:
      .......
      https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/01/31/czy-to-konstytucja-3-maja-doprowadzila-do-rozbiorow-tak-twierdzi-jeden-z-najbardziej-znanych-krakowskich-historykow/

      Rzeczpospolitą polsko-­litewską do grobu złożyli jej sąsiedzi, przede wszystkim Rosja. Ale to prawda, daliśmy jej świetny pre"

      Usuń
  3. Tyle walczyliśmy o wolność ( bardziej przodkowie ) więc trzeba celebrować się o cieszyć z własnej flagi . Ciekawostka Bali Indonezja ma podobną flagę tylko na odwrót kolory

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Venus, zgadzam się z Tobą! Niestety, nasza historia jest bardzo tragiczna i naznaczona krwią :( Niestety, ale mam obawy, że i dzisiaj nie do końca jesteśmy bezpieczni patrząc na to, co dzieje się w Ukrainie :( Uważam, że najgorsze, co mogło się nam przydarzyć, to umiejscowienie na mapie pomiędzy Rosją, a Niemcami :(
      Venus, pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wspaniałej niedzieli!!!

      Usuń
  4. Espero de que hayáis disfrutado de esa importante celebración, tan necesaria como importante porque nunca se debe olvidar nuestra historia. Y con el deseo de que pronto llegue esa anhelada paz a esa zona, y de que todos podáis vivir tranquilos.
    Un abrazo, amiga Anna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hi Manuel!
      I thank you that you read my blog.
      Flag Day some people celebrated, because if someone took a vacation on Thursday they had a long weekend (from Wednesday to today). I was at work. In Poland, various celebrations were on May 1 and 3.
      Manuel, my good friend, I hope you had a good Sunday and weekend?
      I salute you!

      Usuń
  5. Garść ciekawych informacji :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Starałam się napisać coś ciekawego :) Dzięki za wejście na bloga i komentarz. Pozdrawiam i życzę dobrego, miłego wtorku!

      Usuń
  6. Świetny wpis i bardzo ciekawe informacje 😊 pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną!

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Archiwizuj

Pokaż więcej

Słowa klucze

Pokaż więcej
Blogi